2008-09-29
Przedsiębiorca nie zatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy. Zawieszenie jest skuteczne pod warunkiem załączenia do informacji o zawieszeniu oświadczenia o nie zatrudnianiu pracowników.
W przypadku wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest możliwe pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników.
Przedsiębiorca, który zamierza wznowić wykonywanie zawieszonej działalności gospodarczej, jest obowiązany dokonać zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej (art. 7ba ust. 3 ustawy z dnia 19.11.1999r – Prawo działalności gospodarczej – Dz. U. Nr 101, poz. 1178 z późn. zm.).
Wpis do ewidencji działalności gospodarczej podlega wykreśleniu z urzędu w przypadku nie zgłoszenia informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej przed upływem 24 miesięcy od dnia zgłoszenia informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej (art. 7e ustawy z dnia 19.11.1999r – Prawo działalności gospodarczej – Dz. U. Nr 101, poz. 1178 z późn. zm.)
Druki informacji o zawieszeniu oraz wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej dostępne są w Urzędzie Miasta Zakopane – Wydział Spraw Społecznych i Ewidencji – pok. Nr 4). Druki powyższe dostępne również na stronie internetowej Urzędu Miasta Zakopane: (zawieszenie, wznowienie)
W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca:
• ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;
• ma prawo przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
• ma prawo zbywać własne środki trwałe i wyposażenia;
• ma prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej;
• wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa;
• ma prawo osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej;
• może być poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.
(art. 14a ustawy z dnia 2.07.2004r o swobodzie działalności gospodarczej – Dz. U. Nr 155, poz. 1095 z późn. zm.)