2013-12-09
Główny cel tego przedsięwzięcia, którego inicjatorem jest Burmistrz Miasta Zakopane, to chęć stworzenia płaszczyzny kooperacji dla podejmowania i finansowania współpracy międzynarodowej w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020. Ma to być również platforma prezentacja dobrych praktyk w zakresie pozyskania środków i realizacji projektów, zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej. W Forum udział wzięli przedstawiciele polskich i słowackich samorządów oraz organizacji gospodarczych i ekologicznych.
- Tą konferencją rozpoczynamy lokalną współpracę pomiędzy Polską i Słowacją w zakresie wspólnych działań, związanych m.in. z ekologią i ładem przestrzennym. Wspieramy się przy tym ekspertami z różnych dziedzin w zakresie prezentowanych zagadnień. Jestem przekonany, że za kilka lat stwierdzimy, że wszystkim nam ta inicjatywa bardzo się opłaciła - powiedział otwierając konferencje burmistrz Janusz Majcher.
Głównym elementem przedsięwzięcia była debata, poruszająca tematy działań proekologicznych i zarządzania przestrzenią publiczną pogranicza polsko-słowackiego. - Cieszę się że mamy okazję rozmawiać nad tak ważnymi tematami, za co bardzo dziękuję miastu Zakopane - powiedział Konsul Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie Marek Lisánsky - Nie ma Tatr Polskich i Tatr Słowackich - są Tary Wspólne. Dlatego wszystko co ich dotyczy: czystość powietrza, gospodarka ściekami, ale i transport oraz turystyka, powinny być przedmiotem naszego wspólnego zainteresowania. Mam nadzieję, że euroregion Tatr będziemy integrowali również poprzez nowe, wspólne inwestycje.
- Mam nadzieję, że Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2022 r., które zorganizujemy wspólnie, pomogą nam go jeszcze silniej zintegrować i wspólnie promować Tatry - dodał Bogusław Waksmundzki Przewodniczący Rady Związku Euroregion Tatry - partnera Forum.
W ramach konferencji uczestnicy z Polski i Słowacji mieli okazję zapoznać się z wdrażanymi na terenie Małopolski i w Wysokich Tatrach programami ochrony środowiska, ochroną rzek i potoków przed zanieczyszczeniami, metodami rekultywacji składowisk odpadów. Żywą dyskusję wywołały tematy związane z zagadnieniami, dotyczącymi kształtowania ładu przestrzennego poprzez wprowadzenie tzw. parków kulturowych. Omówione zostały również możliwości finansowania projektów transgranicznych w nowej perspektywie finansowej 2014-2020. Istotną częścią Forum były wizyty studyjne m.in. w Bańskiej Niżnej, gdzie znajduje się odwiert Geotermii Podhalańskiej S.A., do Nowego Targu, gdzie modernizowany jest systemem gospodarki wodnej i ściekowej, do Szczawnicy, która prowadzi szeroko zakrojony projektem instalowania kolektorów słonecznych.
Chęć dalszej współpracy potwierdzono podpisaniem deklaracji powołania stałego forum Miast Euroregionu Tatry przez uczestniczących w konferencji samorządowców z Polski i Słowacji. Ma ono mieć zinstytucjonalizowana formę i być miejscem regularnych spotkań dla zainteresowanych samorządowców.
Projekt „Forum Miast Euroregionu Tatry" realizowany jest przez Gminę Miasto Zakopane, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013. Głównym partnerem w jego realizacji jest Związek Euroregionu „Tatry", a Patronat Honorowy nad Forum Miast Euroregionu Tatry objęli Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa oraz Konsul Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie Marek Lisánsky.
Spoločná diskusia počas Fóra
Prvá konferencia v rámci projektu „Fórum miest Euroregiónu Tatry" sa uskutočnila v zakopianskom hoteli „Stamary".
Hlavným cieľom tohto spoločného projektu, ktorého iniciátorom je starosta mesta Zakopané, je chuť a snaha vytvoriť priestor pre vzájomnú spoluprácu s cieľom vytvárania a financovania medzinárodnej spolupráce v novej finančnej perspektíve pre roky 2014-2020. Má byť zároveň aj priestorom pre predstavenie dobrých postupov v oblasti získavania finančných prostriedkov a realizácie projektov tak na poľskej, ako aj na slovenskej strane. Fóra sa zúčastnili zástupcovia poľských aj slovenských samosprávnych celkov ako aj hospodárskych a ekologických organizácií.
- Touto konferenciou sme zahájili spoločnú spoluprácu medzi Poľskom a Slovenskom v oblasti spoločných aktivít, súvisiacich o. i. s ekológiou a priestorovým usporiadaním. Pokiaľ ide o predložené problémy a otázky, podporujú nás odborníci z rôznych oblastí. Som presvedčený, že za niekoľko rokov spoločne zhodnotíme, že všetkým sa nám táto iniciatíva veľmi oplatila - vyslovil primátor mesta Zakopané Janusz Majer v úvode konferencie.
Hlavným cieľom podujatia bola diskusia, ktorá sa dotkla témy proekologických aktivít a riadenia verejného priestranstva na poľsko-slovenskom pohraničí. - Teším sa, že máme príležitosť porozprávať sa o tak dôležitých témach, za čo mestu Zakopané veľmi ďakujem - povedal konzul Slovenskej republiky v Krakove Marek Lisánsky a dodal - Nie sú slovenské a poľské Tatry, sú Tatry spoločné. Preto všetko, čo sa ich týka: čistota ovzdušia, odpadové hospodárstvo ale aj oblasť dopravy a turizmu by mali byť predmetom nášho spoločného záujmu. Dúfam, že Euroregión Tatry bude zintegrovaný prostredníctvom nových, spoločných investícií.
- Dúfam, že Zimné olimpijské hry 2022, ktoré spoločne organizujeme nám umožnia ešte lepšie sa zintegrovať a spoločne propagovať Tatry - dodal Bogusław Waksmundzki, predseda rady Združenia Euroregión Tatry - partner Fóra.
V rámci konferencie mali účastníci z Poľska a zo Slovenska príležitosť dozvedieť sa viac o progamoch ochrany životného prostredia, ochrany riek a vodných tokov pred znečistením, metódach rekultivácie skládok odpadu, ktoré sú realizované na území Malopoľska a Vysokých Tatier. Živú diskusiu vyvolali témy týkajúce sa otázok priestorového usporiadania vytvorením tzv. parkov kultúry/kultúrnych parkov. Boli taktiež zhodnotené aj možnosti financovania cezhraničných projektov v novej finančnej perspektíve 2014-2020. Dôležitou časťou Fóra boli aj exkurzie o. i. v meste Bańska Niżna, kde sa nachádzajú vrty spoločnosti Geometria Podhalańska S. A., do Nového Targu, kde je modernizovaný systém vodného a odpadového hospodárstva, do mesta Szczawnica, ktoré riadi veľkoplošný projekt inštalácie slnenčých kolektorov.
Chuť ďalej spolupracovať bola potvrdená podpísaním deklarácie o zriadení Fóra miest Euroregiónu Tatry zo strany účastníkov konferencie - zástupcov samosprávy z Poľska aj zo Slovenska. Malo by mať inštitucionalizovanú formu a malo by byť miestom pravidelných stretnutí zástupcov samospráv, ktorí sa zaoberajú touto problematikou.
Projekt „Fórum miest Euroregiónu Tatry" je realizovaný zo strany Gminy mesta Zakopané, v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko - Slovenská republika 2007- 2013. Hlavným partnerom ralizácie programu je Združenie Euroregión „Tatry" a honorárny patronát nad Fórom miest Euroregiónu Tatry prevzali: predseda Malopoľského vojvodstva a taktiež aj generálny konzul Slovenskej republiky v Krakove Marek Lisánsky.