2013-10-22
W dniach od 17 do 19 października odbyła się druga edycja Festiwalu „Inspirowane Górami...".
Interdyscyplinarny festiwal, który został powołany w ubiegłym roku, by uczcić rocznicę uzyskania przez Zakopane praw miejskich, rozpoczął się w czwartek koncertem jazzowego zespołu Marian Mexicanu Trio w kinie „Sokół". Było to jedno z wydarzeń towarzyszących Festiwalowi mających upamiętnić 100-lecie zakopiańskiego kina.
W piątek w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hrabiego Zamoyskiego otwarta została wystawa pt. „Między niebem, a ziemią". Składają się na nią zdjęcia z wypraw, w których udział brał Maciej Berbeka himalaista, który w marcu bieżącego roku zginął na Broad Peak oraz kolaże wykonane przez jego żonę Ewa Dyakowską-Berbekę. Koncepcję wystawy współtworzył Stanisław Berbeka, syn tragicznie zmarłego przewodnika. - Moim prywatnym zdaniem zdjęcie, które jest kwintesencją tej wystawy, to to przedstawiające Maćka trzymającego różaniec papieski na Mount Evereście - powiedział burmistrz Zakopanego Janusz Majcher.
Krótko przed otwarciem wystawy na cmentarzu zasłużonych na Pęksowym Brzyzku poświęcono symboliczny grób Macieja Berbeki. W ceremonii wzięli udział burmistrz Janusz Majcher, wiceburmistrz Mariusz Koperski naczelnik Wydziału Kultury i Popularyzacji Zakopanego Joanna Staszak, a także radni Miasta Zakopane z przewodniczącym Rady Jerzym Zacharką na czele.
Przez cały weekend odbywały się inne wydarzenia związane z Festiwalem. W sobotę wczesnym popołudniem w Parku Miejskim im. Marszałka J. Piłsudskiego otwarta została wystawa fotografii „Zakopane w PRL-u" przygotowana przez Fundację „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości".
W kinie „Sokół" licznie zgromadzona publiczność wysłuchała koncertu Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej pod dyrekcją Agnieszki Kreiner z udziałem solistów Ady Bujak i Andrzeja Bieniasa. Koncert zatytułowany „Pozdrowienie od gór" to wiązanka przebojów muzyki klasycznej i rozrywkowej powiązanych z górami lub samym Zakopanem wyszukanych i zaaranżowanych przez popularną dyrygentkę.
Po koncercie został wyemitowany film „Quo Vadis" z 1913 roku, ten sam, którego projekcja równo 100 lat temu rozpoczęła historię kina w naszym mieście.
Niedzielne popołudnie minęło pod znakiem literatury. W Miejskiej Galerii Sztuki aktorzy Teatru Witkacego w dowcipnym spektaklu wyreżyserowanym przez Krzysztofa Najbora prezentowali fragmenty wspomnień angielskiego podróżnika Aleksandra Hutchinsona, który pod koniec XIX. wieku odwiedził Zakopane i Podhale i nie omieszkał tego opisać z typowym angielskim dystansem do świata.