2013-09-17
Odszczurzanie winno być przeprowadzone w następujący sposób:
1. Do odszczurzania należy użyć trutkę gryzoniobójczą dostępną w handlu.
2. Do dnia rozpoczęcia odszczurzania należy zaopatrzyć się w trutkę, do czasu wyłożenia przechowywać ją w chłodnym miejscu.
3. Oczyścić z odpadków i śmieci podwórza, śmietniki, piwnice i strychy, zabezpieczyć artykuły spożywcze i karmę dla zwierząt, aby nie były dostępne dla szczurów oraz uniemożliwić szczurom dostęp do wody.
4. W dniu 15 października 2013r. wyłożyć trutkę wg pouczenia dołączonego do każdego opakowania w miejscach, gdzie szczury pojawiają się, a w szczególności na podwórzach, śmietnikach, piwnicach, strychach, ustępach, budynkach gospodarczych, itp., umieszczając równocześnie w tych miejscach ostrzeżenie „UWAGA TRUCIZNA" i pozostawić wyłożone trutki do dnia 15 listopada 2013 r., uzupełniając ją w miarę spożywania przez szczury.
5. W czasie wyłożenia trutki należy:
uniemożliwić dostęp zwłaszcza dzieciom do miejsc, w których wyłożono trutki,
zwierzęta domowe trzymać w tym czasie w zamknięciu,
trutkę zabezpieczyć przed dostępem ptactwa.
W czasie wyłożenia trutki zbierać codziennie padłe szczury i przypadkowo zatrute zwierzęta domowe, a następnie przekazywać je do utylizacji.
6. W dniu 15 listopada 2013 r. zebrać wszystkie padłe szczury i przypadkowo zatrute zwierzęta domowe oraz trutki, a następnie przekazać je do utylizacji.
INFORMACJA! (nie dotyczy osób fizycznych)
Wykonanie bezpiecznej deratyzacji spoczywa na osobach posiadających odpowiednie uprawnienia, odpowiedzialnych za zagrożenie życia, zdrowia ludzi i zwierząt na obszarze wykonanego zabiegu oraz za bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne w obiekcie. Wykonawca deratyzacji sporządza odpowiedni protokół pozabiegowy stwierdzający wykonanie deratyzacji i rodzaj użytych preparatów z podaniem nazwy substancji biologicznie czynnej.
(AP)