2013-03-12
Muzeum Tatrzańskie zaprasza na wystawę w 100-lecie urodzin Tadeusza Wowkonowicza. Wystawa będzie czynna od 13 marca do 9 czerwca 2013. Życie Tadeusza Wowkonowicza było związane z nartami i górami, ze Lwowem, Zakopanem i Chamonix.
Był on w okresie międzywojennym znanym narciarzem, odnosił sukcesy głównie w biegach sztafetowych, uczestniczył między innymi w Mistrzostwach Świata FIS 1939 w Zakopanem.
Po kampanii wrześniowej 1939 znalazł się we Francji, a potem w Szwajcarii. Po zakończeniu II wojny światowej pozostał we Francji na stałe. Zamieszkał w Chamonix, ale utrzymywał ścisłe kontakty z Polską i Polakami (przede wszystkim z Józefem Zubkiem i Józefem Nyką). Relacjonował również wydarzenia sportowe dla kilku polskich gazet i czasopism. Był powszechnie lubiany i szanowany.
Wystawa przypomina tę niezwykle ciekawą postać. Wśród prezentowanych dokumentów znajduje się korespondencja prezesa PZN, Aleksandra Bobkowskiego: do polskiej drużyny narciarskiej z Chamonix, do ówczesnego prezydenta FIS Oestgaarda, a także kilkaset zdjęć dokumentujących dzieje polskiego narciarstwa w latach 1940-1948, pochodzących z archiwum rodziny Wowkonowicza w Chamonix.
Dokumenty te są umieszczone na planszach i folderach dużego formatu. Część oryginalnych dokumentów jest wystawiona w gablotach. W maju autorzy wystawy planują organizację „Dnia Wowkonowicza”, podczas którego odbędzie się wiele prezentacji i spotkań. O terminie tego wydarzenia poinformujemy wkrótce
Patronatem honorowym objął wystawę Andrzej Bachleda-Curuś, najbardziej utytułowany polski narciarz alpejczyk, przyjaciel Tadeusza Wowkonowicza.
Autorzy wystawy: Zbigniew Sokalski - instruktor narciarski, absolwent ENSA w Chamonix, wieloletni członek i działacz SITN, przyjaciel Tadeusza Wowkonowicza, Leon Rak - instruktor i trener narciarski, wieloletni członek SITN, pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, prodziekan ds. studenckich Wydziału Pedagogicznego, Wojciech Szatkowski - komisarz wystawy ze strony Muzeum Tatrzańskiego.
Prezentowane materiały pochodzą ze zbiorów: rodziny Wowkonowiczów, Andrzeja i Bartłomieja Zubków, Stanisława Stobieckiego, Józefa Nyki i Jerzego Michalskiego.
Organizatorzy wystawy: Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie , Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie i Muzeum Tatrzańskie.
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza, ul. Władysława hr. Zamoyskiego 25. Środa – sobota 10.00-18.00, niedziela 11.00-16.00.
(EM)
< ostatnia | następna >