Seprator graficzny

Znajdź na stronie

Seprator graficzny

Miasta partnerskie

Poprad Saint Dies Siegen
Poprad

  Saint-Die-
Des-Vosges

Siegen
Sopot Stryj Vysokie Tatry
Sopot Stryj Vysoké Tatry
     
Kontakt Załatw sprawę Struktura Urzędu Przetargi, konkursy

Aktualności

 

2013-01-21

Narty i żarty...

Narty i żarty...

W środę,  23 stycznia 2013 o godz. 18.00 zapraszamy na kolejny wieczór górski z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”. Jego tematem będą „Narty i żarty”, czyli historia polskiego narciarstwa opowiedziana pół żartem, pół serio.

Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego. Teksty, pochodzące z archiwum Muzeum, poświęcone dawnemu narciarstwu, przeczyta Grażyna Syrziste. Organizatorami spotkania są: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem i Dworzec Tatrzański.

Zaczniemy od historii pierwszych prób użycia nart w XIX wieku. Spróbujemy też odpowiedzieć na pytania: czy kanarek może uratować narciarza przed tatrzańskimi lawinami? W jaki sposób narciarze ze Lwowa zdobywali Howerlę, Doboszankę i inne szczyty Karpat Wschodnich? Jak określano dawnych narciarzy?

To tylko niektóre pytania, na które odpowiedzi należy szukać w prezentacji, którą Państwu przedstawimy. Usłyszą Państwo także liczne anegdoty dotyczące pionierów polskiego narciarstwa: Stanisława Barabasza, Maksymiliana Dudryka, Leona Lorii, Stanisława Zdyba i wielu, wielu innych.

Nie zabraknie opowieści znanego przewodnika tatrzańskiego Józefa Pitonia o Stanisławie z Lasa i jego wycieczce na nartach na Pyszniańską Przełęcz z Józefem Krzeptowskim. Sporo miejsca poświęcimy historiom związanym ze skoczkami narciarskimi i alpejczykami. Dodatkową atrakcją wieczoru będą fragmenty wierszy narciarzy, pochodzące z księgi pamiątkowej „Silva Rerum” ZON TT i z księgi pamiątkowej schroniska pod Trościanem w Karpatach Wschodnich. To oczywiście nie wszystkie atrakcje tego narciarskiego wieczoru w Dworcu Tatrzańskim. Będzie ich znacznie więcej!

Wstęp wolny.

Na zdjęciu: "Narciarz tający w kawiarni" - karykatura Stanisława Hirschla (ze zbiorów Działu Sztuki MT, fot. Wojciech Szatkowski)

(EM)

MUZEUM TATRZAŃSKIE
 

« Powrót

 

ZAKOPANE ZAPRASZA