2008-10-06
W 126 rocznicę urodzin Karola Szymanowskiego, 3 października 2008, w Zakopanem miało miejsce wydarzenie muzyczne najwyższej rangi. W koncercie kameralnym wystąpił mistrz Konstanty Andrzej Kulka, a towarzyszyli mu Marek Ciesielski (fortepian), Andrzej Gębski (skrzypce) i Andrzej Wróbel (wiolonczela). Sonatę d-moll op.9 Karola Szymanowskiego Konstanty Andrzej Kulka zagrał z Markiem Ciesielskim, zaś kilka utworów Karola Lipińskiego (1790-1861), między innymi Fantazję op.33 na motywach opery „Krakowiacy i Górale” Jana Stefaniego – z Andrzejem Gębskim i Andrzejem Wróblem. Słowo wstępne i prowadzenie – Maciej Pinkwart.
KONSTANTY ANDRZEJ KULKA ur.1947 w Gdańsku. Absolwent Wyższej Szkoły Muzycznej w Gdańsku (dyplom w roku 1971). Koncertując od roku 1967 wykonał ponad 1500 koncertów symfonicznych recitali na całym świecie. Nagrał między innymi koncerty Vivaldiego, Mozarta, Mendelssohna, Bartoka, Karłowicza i Szymanowskiego. Za nagranie
wszystkich utworów Karola Szymanowskiego otrzymał nagrodę specjalną Polskiego Radia, zaś za nagrane dwa koncerty Szymanowskiego otrzymał w Paryżu, w roku 1981, „Grand Prix du Disque”. Od roku 1984 jest solistą Filharmonii Narodowej, zaś od roku 1994 – profesorem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
ANDRZEJ GĘBSKI ur.1972 w Warszawie. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Laureat kilku międzynarodowych konkursów. Od roku 2003 grał w Warszawskiej Orkiestrze Kameralnej, od 1997 gra w zespole Camerata Vistula (obecnie jest pierwszym skrzypkiem). W Akademii Muzycznej w Warszawie wykłada od roku 1998.
Prowadzi również klasę skrzypiec w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Zenona Brzewskiego, kierując również orkiestrą szkolną.
ANDRZEJ WRÓBEL ur. 1947 w Nieporęcie. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, po jej ukończeniu w roku 1972 pozostał na uczelni jako pedagog.
W latach 1966-1986 był członkiem Zespołu Kameralistów Filharmonii Narodowej. W roku 1972 był współzałożycielem „Kwartetu Polskiego”, a także wspólnie z Jerzym Maksymiukiem był założycielem Polskiej Orkiestry Kameralnej. W roku 1986 założył zespół kameralistów Camerata Vistula i kieruje nim do dziś. Koncertuje również jako solista, jest organizatorem koncertów i festiwali, między innymi Festiwalu Polskiej Muzyki Kameralnej.
MAREK CIESIELSKI ur.1961 w Brzegu nad Odrą. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Po studiach, które ukończył z bardzo dobrym wynikiem,
pracował jak o nauczyciel w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. W roku 1988 przeniósł się do Nowego Targu i rozpoczął pracę pedagogiczna w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina. Koncertuje również jako solista i kameralista, współpracuje z Muzeum Karola Szymanowskiego, Teatrem Witkacego i Miejską Galerią Sztuki w Zakopanem.
Zobacz zdjęcia. Fot. Maciej Pinkwart