Seprator graficzny

Znajdź na stronie

Seprator graficzny

Miasta partnerskie

Poprad Saint Dies Siegen
Poprad

  Saint-Die-
Des-Vosges

Siegen
Sopot Stryj Vysokie Tatry
Sopot Stryj Vysoké Tatry
     
Kontakt Załatw sprawę Struktura Urzędu Przetargi, konkursy

Aktualności

 

2012-04-30

WANDA RUTKIEWICZ symbolicznie powraca w Tatry

WANDA RUTKIEWICZ symbolicznie powraca w Tatry

W sobotę, 5 maja o godz. 12.00 na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą w Tatrach Słowackich zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona Wandzie Rutkiewicz.

Dwadzieścia lat temu, 13 maja w drodze na szczyt Kangczendżongi, trzeciego szczytu Ziemi, zaginęła Wanda Rutkiewicz - zdobywczyni, jako pierwsza z polskich alpinistów, Mount Everestu i K2.
Na K2 była pierwszą kobietą. Zamierzała zdobyć Koronę Himalajów, czternaście szczytów przekraczających 8 tys. metrów. Zdobyła osiem. Do dziś nie odnaleziono jej ciała.

Dla upamiętnienia jej postaci i osiągnięć została ufundowana tablica pamiątkowa. Zostanie ona umieszczona na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą w Tatrach Słowackich, gdzie znajdują się tablice poświęcone tym, którzy na zawsze pozostali w górach. Tablica została ufundowana z inicjatywy Zosi Bachledy z Zakopanego i Piotra Kubickiego z Poznania, sfinansowana przez Polski Związek Alpinizmu i Fundację Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki. Projekt i wykonanie: Jarosław Bogucki z Poznania.

Uroczystość odbędzie się w sobotę, 5 maja, o godz.12.00. Wezmą w niej udział przyjaciele i partnerzy wspinaczkowi Wandy, alpiniści młodszego pokolenia, którzy wprawdzie nie znali Wandy, ale są nią zafascynowani. Kinga Baranowska, najwybitniejsza alpinistka młodego pokolenia, jest tego najlepszym przykładem. Również Martyna Wojciechowska, trzecia Polka na Mount Evereście i zdobywczyni Korony Ziemi (najwyższych szczytów wszystkich kontynentów) wielokrotnie podkreślała, jak mobilizująco osoba Wandy Rutkiewicz wpłynęła na jej górskie przedsięwzięcia. Wanda żyła dla gór, w górach najwyższych pozostała, zaś 5 maja symbolicznie powróci w Tatry, z których wyruszyła w Alpy, Hindukusz, Himalaje i Karakorum.

Dojazd: z Zakopanego przez Łysą Polanę kierujemy się w stronę Szczyrbskiego Jeziora (Strbske Pleso). Drogowskaz wskazuje parking i jednocześnie przystanek kolejki elektrycznej „Popradske Pleso”, gdzie zostawiamy samochód. Stąd prowadzi szlak do Popradzkiego Stawu (ok. 45 minut – 1 godz.). Po drodze, po prawej stronie, znajduje się Symboliczny Cmentarz pod Osterwą.

Sponsorzy: Polski Związek Alpinizmu, Fundacja im. Jerzego Kukuczki, BAITA Italiano in Zakopane, Cukiernia SAMANTA, Podhalański Serwis Informacyjny WATRA i Portal Kulturalno-Informacyjny ZAKOPANE dla Ciebie.

Patronat medialny: Tygodnik Podhalański, Podhalański Serwis Informacyjny WATRA i Portal Kulturalno-Informacyjny ZAKOPANE dla CIEBIE.

(EM)



 

« Powrót

 

ZAKOPANE ZAPRASZA