Seprator graficzny

Znajdź na stronie

Seprator graficzny

Miasta partnerskie

Poprad Saint Dies Siegen
Poprad

  Saint-Die-
Des-Vosges

Siegen
Sopot Stryj Vysokie Tatry
Sopot Stryj Vysoké Tatry
     
Kontakt Załatw sprawę Struktura Urzędu Przetargi, konkursy

Aktualności

 

2012-04-17

SZANOWNI MIESZKAŃCY MIASTA ZAKOPANE!

SZANOWNI MIESZKAŃCY MIASTA ZAKOPANE!

W dniu 1 stycznia 2012 roku weszła w życie znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005r. Nr 236, poz. 2008 z późniejszymi zmianami).


Od tego dnia Urząd Miasta ma 18 miesięcy na wprowadzenie nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi, polegającego na przejęciu przez gminę obowiązków właścicieli nieruchomości w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi. Każdy właściciel nieruchomości został zobowiązany ustawą do złożenia w Urzędzie Miasta deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wzór deklaracji zostanie określony przez Radę Miasta, w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego.
W razie niezłożenia deklaracji albo uzasadnionych wątpliwości co do danych w niej zawartych, wysokość opłaty zostanie określona w drodze decyzji Burmistrza, biorąc pod uwagę uzasadnione szacunki, w tym średnią ilość odpadów komunalnych powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze.
Rada Miasta - biorąc pod uwagę warunki miejscowe, po wcześniejszym podjęciu odpowiednich uchwał - ustali stawkę i sposób naliczania opłaty za odbieranie odpadów, a także tryb, sposób i częstotliwość jej wnoszenia.
Zgodnie z ustawą, stawka opłaty będzie wyliczona w zależności od przyjętego wskaźnika: liczby mieszkańców, powierzchni nieruchomości lub ilości zużytej wody. Może być też ustalona jako stawka ryczałtowa dla gospodarstwa domowego – Rada Miasta wybierze jeden spośród tych wskaźników. Opłaty mieszkańcy wnosić będą do kasy Urzędu Miasta lub na wskazane konto bankowe.
Przedsiębiorca wyłoniony przez gminę w przetargu odbierze odpady zmieszane i selektywnie zebrane od mieszkańców. Gmina będzie sprawować nadzór zarówno nad rzetelnością deklaracji, prawidłowym zagospodarowaniem odpadów przez odbierającego, jak i przestrzeganiem zapisów prawa przez mieszkańców.
Zgodnie z ustawą, gmina jest obowiązana osiągnąć do dnia 31 grudnia 2020 roku:
1) poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia następujących frakcji odpadów komunalnych: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła w wysokości co najmniej 50 proc. wagowo,
2) poziom recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych w wysokości co najmniej 70 proc. wagowo.

Ponadto ustawa zobowiązuje gminy do ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji i kierowanych do składowania:
a) do dnia 31 grudnia 2013 roku - do nie więcej niż 50 proc. wagowo całkowitej masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji i kierowanych do składowania,
b) do dnia 31 grudnia 2020 roku - do nie więcej niż 35 proc. wagowo całkowitej masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych do składowania – w stosunku do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 roku.
W przypadku nie osiągnięcia przez gminę wyżej wskazanego poziomu recyklingu i ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji i kierowanych do składowania, ustawodawca przewidział nakładanie kar obciążających budżet gminy.

Do 30 czerwca 2013 roku można realizować dotychczasową umowę na odbieranie odpadów komunalnych i nie wnosić opłaty na rzecz Miasta.
Należy jednak przekazać we wskazanym przez Urząd Miasta terminie informację o tym wraz z kopią umowy z przedsiębiorcą odbierającym odpady komunalne. Jeżeli Miasto Zakopane wprowadzi nowy system gospodarki odpadami komunalnymi przed dniem 30 czerwca 2013 roku, będzie można korzystać z systemu gminnego (wskazane będzie rozwiązanie dotychczasowej umowy z przedsiębiorcą odbierającym odpady komunalne, na warunkach określonych w umowie).
Po 30 czerwca 2013 roku wszyscy będą zobowiązani korzystać z systemu gminnego, co oznacza:
• brak umów, które do tej pory mieszkaniec zawierał z wybranym przedsiębiorcą odbierającym odpady - umowę zawiera w imieniu mieszkańców Gmina Miasto Zakopane,
• za odbiór odpadów wszyscy mieszkańcy wnosić będą wyznaczoną w drodze uchwały Rady Miasta opłatę (uwzględniającą koszty odbioru, transportu, zbierania, odzysku, recyklingu odpadów i obsługę administracyjną całego systemu),
• osoby segregujące odpady - papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło, opakowania wielomateriałowe i odpady ulegające biodegradacji - będą wnosić mniejszą opłatę,
• powstaną punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych, w sposób zapewniający łatwy dostęp dla wszystkich mieszkańców gminy. Zostaną wskazane miejsca, w których mogą być prowadzone zbiórki, na przykład przeterminowanych leków i chemikaliów, baterii, starych mebli, zużytych opon, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego pochodzącego
z gospodarstw domowych – Gmina poinformuje o lokalizacji punktów, godzinach ich działania, a także o tym, jakie odpady można do nich dostarczyć.
PODSUMOWANIE
Ustawa wprowadza obowiązki polegające na:
1. przejęciu przez gminę odpowiedzialności za odpady komunalne,
2. gospodarowaniu tymi odpadami,
3. ustaleniu stawek opłat dla mieszkańców za odbiór i zagospodarowanie odpadów.

Ostateczny termin wprowadzenia zmian - 30 czerwca 2013 roku.

Celem nowelizacji jest:
• zwiększenie poziomu selektywnego zbierania odpadów, obejmującego co najmniej takie frakcje odpadów jak papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło i opakowania wielomateriałowe oraz odpady komunalne „zielone” (ścinki drzew, gałęzie, trawa, liście) ulegające biodegradacji,
• osiągnięcie poziomu recyklingu na poziomie co najmniej określonym przez ustawę,
• ograniczenie masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych i do składowania,
• uporanie się z problemem nielegalnych składowisk odpadów.
W miarę postępu prac nad wdrożeniem systemu, informacje będą umieszczane na stronie Urzędu Miasta Zakopane www.zakopane.eu i w prasie.
Podstawa prawna - ustawa z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity Dz.U. z 2005 Nr 236 poz.2008 z późniejszymi zmianami).

Burmistrz Miasta Zakopane
Janusz Majcher

 

« Powrót

 

ZAKOPANE ZAPRASZA