2012-04-06
O rozwoju subregionu podhalańskiego dyskutowano 2 kwietnia podczas forum w Nowym Targu. W spotkaniu wzięli udział m.in.: członek Zarządu Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys, parlamentarzyści Andrzej Gut-Mostowy i Edward Siarka, radni województwa małopolskiego, radni powiatowi, przedstawiciele instytucji lokalnych i stowarzyszeń. Zakopane reprezentował Burmistrz Janusz Majcher wraz z pracownikami Urzędu Miasta Agnieszką Sługocką, Kierownikiem Biura Współpracy Europejskiej i Łukaszem Chmielowskim, Doradcą ds. Marki Zakopane.
Spotkania z udziałem najważniejszych partnerów społecznych i gospodarczych, w tym lokalnych samorządów, ma pomóc w wytyczeniu ram dla indywidualnej ścieżki rozwoju tej części Małopolski. Spotkanie stanowiło otwarcie dyskusji o najważniejszych projektach, które powinny zostać uzgodnione w ramach partnerstwa subregionalnego i mogłyby uzyskać wsparcie z przyszłego programu regionalnego w latach 2014-2020, finansowanego z funduszy europejskich.
O subregionalnym programie rozwoju, czyli ofercie samorządu dla partnerów subregionalnych w perspektywie 2014-2020 mówił członek Zarządu Stanisław Sorys. I tak samorząd chce postawić na projekty wzmacniające potencjał gospodarczy subregionów. By pomóc osobom pozostających w trudnej sytuacji społecznej i zawodowej oferowane będą szkolenia, staże i subsydiowane zatrudnienie. Gminy będą mogły nadal liczyć na pieniądze na strefy aktywności gospodarczej i odnawialne źródła energii. Dodatkowe środki mają trafić także do szkół. Podniesienia jakości edukacji będzie można spodziewać się w szkołach ponadgimnazjalnych i zawodowych. Z pieniędzy skorzystać mają przedsiębiorcy zamierzający modernizować swoją działalność poprzez dodatkowe szkolenia dla pracowników i doradztwo. Jak zaznaczył przedstawiciel regionu priorytetem będą projekty mające zasięg lub znaczenie ponadlokalne – czyli obejmujące obszar więcej niż jednej gminy lub powiatu.
Jak wynika z rekomendacji ekspertów dla rozwoju subregionu podhalańskiego - obejmującego powiaty suski, nowotarski i tatrzański - najważniejsza będzie dalsza aktywizacja turystyki, ze szczególnym uwzględnieniem rekreacyjnej (letnia, zimowa), rehabilitacyjno-uzdrowiskowej i biznesowej, a także pobudzanie rozwoju ośrodków innych niż Zakopane w celu podniesienia poziomu lokalnej przedsiębiorczości. By zwiększyć rolę telepracy na obszarach peryferyjnych proponuje się też wsparcie w tej części regionu projektu Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej. Poprawy wymaga także jakość podstawowych usług publicznych w małych miastach, szczególnie w Makowie Podhalańskim i Jordanowie. Na liście rekomendacji znalazł się także punkt dotyczący wsparcia usług publicznych Nowego Targu, przy utrzymaniu pozycji Zakopanego.
Notatka na podstawie informacji prasowej Urzędu Marszałkowskiego - Łukasz Chmielowski.
(AP)