2010-07-01
Na najbliższe dni prognozy przewidują słoneczną pogodę i temperatury w okolicach 20°C. Wszystkim miłośnikom górskich wędrówek przypominamy, że na najwyżej położonych szlakach zalega jeszcze miejscami śnieg, prosimy więc o zachowanie szczególnej ostrożności. Wieczorami zapraszamy do uczestniczenia w ciekawym i zróżnicowanym programie kulturalnym, jaki przygotowany został na pierwszy lipcowy weekend. Hitem będzie niewątpliwie występ Zespołu "Mazowsze", a "zbójnicki" - najbardziej oczekiwanym punktem programu.
„Przez góry" - Miejska Galeria Sztuki im W. hr. Zamoyskiego przy ul. Krupówki 41 zaprasza w piątek, o godz.17.00 na wernisaż wystawy Jerzego Grochockiego (sala B).
Jerzy Grochocki ukończył Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej (1957) i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie (1963). W latach 1963-68 namalował serie obrazów: "Pejzaże" (inspirowane pejzażem górskim), "Martwe Natury", "Kompozycje Figuratywne" i "Impresje" (w nastroju surrealnej abstrakcji). W 1967 założył artystyczną grupą malarską Grupa 7 (wystawy: Warszawa, 1967; Herning, Archus - Dania, 1968). W roku 1969 wziął udział w konkursie na pomnik Hana Asparucha w Bułgarii, zdobywając wyróżnienie. Matematyczno-geometryczne fascynacje prowadzą Grochockiego do twórczości w kierunku sztuki konstruktywistycznej. Brał udział w przeszło stu wystawach grupowych i indywidualnych. Otrzymał kilka nagród i wyróżnień. Prace Grochockiego znajdują się w Muzeach i w prywatnych zbiorach w Polsce, Europie i USA.
"Annapurna - 6 lat zmagań z ostatnią górą do kompletu Korony Himalajów i Karakorum" - Klub Podróżnika 3 Żywioły zaprasza w piątek o godz. 19.00 na spotkanie z Piotrem Pustelnikiem. Pasjonaci himalaizmu i ekstremalnych wypraw będą mieli okazję wysłuchania jego opowieści o zdobywaniu Korony Himalajów. Spotkanie odbędzie się w Hotelu Czarny Potok, ul. Kazimierza Tetmajera 20.
"Grube szkło – finezyjna sztuka" - restauracja „U Wnuka” przy ul. Kościeliskiej 8 zaprasza w piątek o godz. 20.00 na wernisaż wystawy Grażyny Marusarz. O Autorce i jej pracach mówić będzie Anna Zadziorko, zagra kapela Jana Karpiela-Bułecki.
Festiwal Smaku - Dolna Rówień Krupowa przez trzy dni będzie miejscem niecodziennego wydarzenia. Z okazji jubileuszu swego 20-lecia firma Grupa TRIP zorganizujeotwarty kiermasz, będący okazją do skosztowania specjałów przygotowanych przez szefów kuchni hoteli Grupy TRIP
W czasie Festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie – organizatorzy przygotowali zabawy dla dzieci (m.in. tor segway, zorbing, dmuchane miasteczko, warsztaty ceramiczne, i ściankę wspinaczkową), stoiska twórców ludowych oraz namiot kibica (mecze ćwierćfinałowe MŚ 2010). W programie kulturalnym, między innymi: koncert zespołów Rosmerta, Górzanie, The Highlanders oraz Blue Stream. Główną atrakcją obchodów będzie jednak pierwszy w historii Zakopanego koncert Zespołu "Mazowsze" w niedzielę o godzinie 15.30. Bilety w cenie 38 i 30 zł będzie można nabyć na Krupówkach i przed namiotem.
Od 1 lipca do końca sierpnia Sopot i Zakopane, miasta partnerskie, kolejny raz zmienią się w największe w Europie, darmowe, wakacyjne kina pod gwiazdami. Hity filmowe i klasyka kina będą wyświetlane codziennie na olbrzymich ekranach sopockiego Molo i przy zakopiańskich Krupówkach. Obydwa miasta połączy też specjalny, wakacyjny pociąg z jedynymi na świecie Wagonami Filmowymi. Zapraszamy codziennie o godzinie 22.00 na Plac Niepodległości.
W ten weekend Orange Kino Letnie proponuje:
„Rock’n’rolla”. Reżyseria Guy Ritchie. Występują: Gerard Butler, Tom Wilkinson i Thandie Newton (piątek)
„Co nas kręci, co nas podnieca”. Reżyseria Woody Allen. Występują: Larry David, Evan Rachel Wood i Patricia Clarkson (sobota)
„Walentynki ”. Reżyseria Garry Marshall. Występują m.in. Jessica Alba, Kathy Bates,
Jessica Biel i Bradley Cooper (niedziela)
W ramach X Międzynarodowego Festiwalu Organowego zapraszamy na dwa koncerty:
Marco Aurélio Lischt - organy (Petropolis/Brazylia), Agnieszka Cywińska-Olma – flet (Kraków), Marek Olma – marimba (Kraków) wystąpią w sobotę, o godz. 20.00 w kościele Najświętszej Rodziny, ul. Krupówki 1a,
Andrzej Chorosiński – organy (Warszawa) Malwina Lipiec – harfa (Kraków) i Agnieszka Kaczmarek – harfa (Kraków) wystąpią w niedzielę o godz. 20.00 w kościele Św. Krzyża, ul. Tytusa Chałubińskiego 30.
„Ślebodny Zbyrk” - na Placu pod Gubałówką w sobotę i niedzielę odbędzie się impreza inaugurująca IX Tatrzańskie Wici. Rozpocznie się od „Harnasiowego Korowodu”, podczas którego barwna parada przejedzie Krupówkami na Plac pod Gubałówką, prowadząc na sąd Harnasia – herszta tatrzańskich zbójników. Następnie będzie można obejrzeć inscenizacje góralskiego wesela Harnasia z Maryną. Dodatkową atrakcją są zawsze przyciągające tłumy pokazy prac podhalańskich twórców ludowych.
Tekst: Regina Watycha
(RW)