2010-01-14
W Tatrach drugi stopień zagrożenia lawinowego, trasy zjazdowe z Kasprowego Wierchu nieczynne. Zamiast opadów śniegu, synoptycy zapowiadają silne mrozy, z czego na pewno skorzystają wszystkie stacje narciarskie, które na bieżąco naśnieżają stoki. Z naturalnego śniegu mogą skorzystać tylko miłośnicy narciarstwa biegowego i śladowego. Warunki narciarskie są trudne, weekend upłynie więc raczej pod znakiem imprez kulturalnych niż czynnego wypoczynku.Choć na spacer w dolinkach reglowych zawsze warto się skusić.
Piątek
Wszystkich wielbicieli rytmów reggae, ragga i dancehall zapraszamy do Klubu Ampstrong, ul. Jagiellońska 18. O godz. 21.00 rozpocznie się impreza, której gwiazdą będzie Bob One.
Bob One, czyli Bogumił Morawski to muzyk reggae, ragga i dancehall. Pochodzi z Katowic. Absolwent Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Śląskiego Debiutował w roku 2001 razem z kolektywem Rainbow Hi-Fi, którego jest założycielem. Obecnie zasila skład sound systemu Rub Pulse, do którego dołączył w 2003 roku. Jest także wraz z Miuoshem i Bas Tajpanem członkiem formacji Fandango Gang. W 2008 wydał pierwszy solowy album zatytułowany "Jeden".
Sobota
Kolejny koncert w ramach Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych "Dobrze ześ sie Jezu pod Giewontem zrodził" obędzie się o godz. 16.30 w kościele Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie. Tym razem zabrzmi "Gwiozdkowo opowiostka" w wykonaniu Hani Rybki z zespołem.
Anna Chowaniec Stasińska obdarzona jest pięknym głosem i wybitną muzykalnością. Pierwsza wokalistka zespołu Brathanki. Brała udział w nagraniach płyt zespołu Zokopiany (Nuty spod hól i Ginie śniezek po holach). Współpracowała m.in. z zespołem Skaldowie, gościnnie występowała także z zespołem Golec u Orkiestra, z Marylą Rodowicz oraz z krakowskim kabaretem Loch Camelot. Zaśpiewała także na ostatniej płycie Marka Grechuty. Jest jedną z niewielu artystek folkowych o gruntownym wykształceniu muzycznym. Ukończyła studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – w klasie śpiewu solowego prof. Haliny Skubis, a następnie w klasie prof. Anny Kościelniak. Urodziła się i wychowała na Podhalu, w rodzinie pielęgnującej tradycje góralskie, dla której muzyka była i jest naturalnym dopełnieniem codziennego życia. Po ukończeniu studiów założyła swój własny zespół Hania Rybka i Przyjaciele, z którym próbuje łączyć muzykę ludową z jazzem, miedzy innymi koncertując z Bennim Maupinem, wybitnym saksofonistą amerykańskim.
Podhalański Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza na wykład mgr inż. arch. Piotra Stępnia „Zamki w Kazimierzu Dolnym i Janowcu”, który odbędzie się o godz. 17.00 w Sali Obrad Urzędu Miasta Zakopane, ul.Tadeusza Kościuszki 13.
W ten weekend na Stadionie Lodowym zostaną rozegrane Mistrzostwa Polski w Wieloboju Łyżwiarskim. Kobiety wystartują na dystansach 500, 1500, 3000 i 5000 m, mężczyźni na dystansach 500, 1500, 5000 i 10000 m. W zawodach swój udział zapowiedzieli zawodnicy kadry narodowej. Start o godzinie 9.30
Niedziela
W Miejskiej Galerii Sztuki, ul. Krupówki 41, sala A, koniecznie trzeba obejrzeć interesującą wystawę "Wobec Wyspiańskiego". Jest to projekt artystów krakowskiej ASP będący próbą twórczego zmierzenia się z dziedzictwem tego niepowtarzalnego artysty. Pomysłodawcą i autorem wystawy jest prof. Adam Brincken, który zaprosił do współpracy siedemnastu artystów różniących się zarówno pokoleniowo jak i sposobem wypowiedzi artystycznej. Tym, co ich połączyło, była twórczość Stanisława Wyspiańskiego. W sali B - malarstwo Jana Gąsienicy Szostaka (1895-19430).
Urodził się w Zakopanem. Ukończył Gimnazjum w Nowym Targu, pięcioletni kurs rzeźby figuralnej i dwuletni kurs malarstwa w Szkole Przemysłu Drzewnego w Zakopanem. Kształcił się też u Konstantego Ketlicza Rayskiego, poznając tajniki malarstwa na szkle. Następnie, pod kierunkiem prof. Jana Bukowskiego, pracował przy wystroju wnętrz kościołów krakowskich. Później studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu. Nieustannie tęskniący za rodziną i Tatrami, powrócił do Zakopanego i pozostał tu do końca życia. Od 1922 roku Jan Gąsienica Szostak uczestniczył w wystawach artystycznych w Zakopanem, Łodzi, Poznaniu, Katowicach i Warszawie. Jego prace cieszyły się dużym uznaniem tak krytyków jak i widzów. Był członkiem Stowarzyszenia Sztuka Podhalańska i współzałożycielem zakopiańskiego ZPAP. Jan Gąsienica Szostak upodobał sobie szczególnie trzy techniki: malarstwo na szkle, akwarelę i malarstwo olejne.
W sobotę i niedzielę Miejska Galeria Sztuki czynna jest w godzinach 10.00-14.00. Obie wystawy można oglądać do 31 stycznia 2010 roku.
O godzinie 11.00 w Kościele Najświętszej Rodziny rozpoczną się obchody 65. rocznicy uwolnienia 42 Więźniów z więzienia gestapo przy ul. Nowotarskiej. Organizatorami obchodów są: Komitet Organizacyjny byłych Żołnierzy 12 pp AK III Batalion 9 Kompania Dywersyjno-Sabotażowa Oddział Partyzancki „Chełm”, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Tatrzański oraz Burmistrz Miasta Zakopane.
Tekst:Ewa Matuszewska i Regina Watycha
(EM, RW)