2009-11-25
Podhalański Serwis Informacyjny Watra wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury Regionalnej Kościelisko zrealizował w 2009 roku projekt „Muzycko pieknie gros, kie swoje gęśle mos”, którego efektem jest film edukacyjny o instrumentach pasterskich na Podhalu. W Gminnym Ośrodku Kultury Regionalnej Kościelisko 27 listopada o godz. 16.30 odbędzie się otwarta dla wszystkich promocja filmu oraz warsztaty dla nauczycieli muzyki i instruktorów dziecięcych zespołów góralskich. Kolejne spotkanie z filmem „Podhalańskie instrumenty pasterskie” odbędzie się 9 grudnia o godz. 19.00 w Restauracji „U Wnuka” w Zakopanem.
Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez Województwo Małopolskie. Pozostałymi partnerami projektu są: Biuro Promocji Zakopanego, Urząd Miasta Zakopane - Wydział Kultury i Popularyzacji Zakopanego, Muzeum Tatrzańskie im. dra T. Chałubińskiego, Tatrzański Park Narodowy oraz Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka".
Kultura góralska od wielu lat wzbudza ogromne zainteresowanie wśród odwiedzających Zakopane gości i turystów. To tradycja wołosko-pasterska uczyniła ją tak niezwykłą dla ludzi z nizin. Niestety, często ich wiedza jest powierzchowna, a nawet stereotypowa i nie wnika w istotę tej kultury. Dotyczy to dziś również kolejnego pokolenia młodych górali, którzy żyjąc w oderwaniu od pasterskich korzeni, zwykle nie znają tego, co było codziennością ich dziadków. Zmieniło się góralskie życie, zmieniły się funkcje instrumentów pasterskich, Mimo upływu czasu i przemijających mód, ich niezwykły wygląd i brzmienie dalej są artystycznie atrakcyjne, stąd spotykamy je często na estradzie. Jednak aby się nimi prawdziwie zachwycić, trzeba je poznać dokładniej w całym kontekście kulturowym. Niniejszy projekt może temu z powodzeniem służyć – wyjaśnia autor scenariusza, instrumentalista i nauczyciel muzyki góralskiej Krzysztof Trebunia-Tutka.
Film „Podhalańskie instrumenty pasterskie” przedstawia tytułowe zagadnienie w różnych aspektach – zaczynając od źródeł i historii muzyki pasterskiej, poprzez budowę i wykonanie instrumentów, prezentację gry starszych mistrzów oraz młodych wykonawców, aż po rolę i wykorzystanie tych instrumentów współcześnie. W filmie udział wzięli współcześni muzykanci grający na instrumentach pasterskich: Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Bartłomiej Koszarek, Jan Karpiel-Bułecka, Stanisław Michałczak, Szymon Bafia oraz Góralski Zespół "Zornica" i uczniowie Krzysztofa Trebuni-Tutki z TCKiS „Jutrzenka”. Wysoką wartość dydaktyczną i dokumentalną zapewnia współpraca z Muzeum Tatrzańskim im. Dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem oraz Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego - jednym z konsultantów projektu jest etnograf dr Stanisława Trebunia-Staszel.
Tekst i zdjęcia: Anna Karpiel-Semberecka
(AP)