Seprator graficzny

Znajdź na stronie

Seprator graficzny

Miasta partnerskie

Poprad Saint Dies Siegen
Poprad

  Saint-Die-
Des-Vosges

Siegen
Sopot Stryj Vysokie Tatry
Sopot Stryj Vysoké Tatry
     
Kontakt Załatw sprawę Struktura Urzędu Przetargi, konkursy

Aktualności

 

2009-09-11

Pod znakiem filmu górskiego, czyli weekend 11-13 września

Pod znakiem filmu górskiego, czyli weekend 11-13 września

Rozpoczęły się 5. Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem, impreza  znakomicie promująca nasze miasto i coraz ciekawsza pod względem artystycznym. Program tegorocznych Spotkań jest bardzo bogaty, trzeba będzie dobrze się nabiegać, by obejrzeć wszystkie interesujące filmy i uczestniczyć w licznych imprezach towarzyszących. Jubileuszowe Spotkania z Filmem Górskim  rozpoczęły się  w czwartek, 10 września, wernisażem wystawy Marcina Rząsy i Krzysztofa Kokoryna w Miejskiej Galerii Sztuki. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem 5. Spotkań z Filmem Górskim i do wykorzystania okazji do obejrzenia najlepszych filmów górskich świata.

Program
5. SPOTKAŃ Z FILMEM GÓRSKIM
10-13 września 2009

Czwartek, 10.09.2009

Pokaz filmów dla dzieci i młodzieży, zajęcia warsztatowe
9.00-12.00, TPN, Rondo Kuźnickie

BLOK 1 filmów konkursowych
12.00 – 16.00, Kino Sokół, ul. Orkana 2
12.00 Na wschód od Everestu Słowacja 96’
13.40 Poezja Gór... Polska 21’
14.00 Skarby Ani K. Polska 13’
14.15 Wyprawa na Manaslu Niemcy 30’
14.45 W tym miejscu drogi się nie kończą Iran 23’
15.10 Prarodzicowi Limu Serbia 32’
15.40 Into the White Polska 15’

BLOK 2 filmów konkursowych
18.00 – 21.00, Kino Sokół, ul. Orkana 2
18.00 Echo Wall W. Brytania 44’
18.15 Problem zakazanego Iran 15’
19.00 Annapurna na lekko Polska 24’
19.25 Pociąg ku świetlanej przyszłości Francja 26’
19.50 Podniebne szczyty i przepastna głębia Niemcy 60’
– pasja filmu górskiego

Wszystko za Everest - promocja książki Jona Krakauera i pokaz fragmentów filmu Śmierć na Evereście
16.00, Kino Sokół, ul. Orkana 2

Wszystko za Everest to książka napisana przez znanego dziennikarza, autora bestsellera Wszystko za wolność (który zekranizował Sean Penn). Opowiada o najbardziej tragicznym sezonie w historii zdobywania najwyższej góry świata, Everestu. Krakauer, który jest także alpinistą, znalazł się pod Everestem jako korespondent magazynu "Outside", żeby przyjrzeć się postępującej komercjalizacji wypraw na tę górę. To relacja z tego, co wydarzyło się na dachu świata 10 maja 1996 roku, doskonale napisana i niezwykle szczera.

Śmierć na Evereście (Into Thin Air: Death on Everest), USA 1997, 90 min.
reżyseria: Robert Markowicz, scenariusz: Robert J. Avrech
zdjęcia: Neil Roach, muzyka: Lee Holdridge
Adaptacja nominowanego do Nagrody Pulitzera bestsellera Jona Krakauera Wszystko za Everest. Film jest próbą odtworzenia tragicznych wydarzeń na Evereście 10 maja 1996 roku.

Wernisaż wystawy Krzysztofa Kokoryna i Marcina Rząsy
5 urodziny Spotkań z Filmem Górskim
16.30, Miejska Galeria Sztuki, ul. Krupówki 41

Marcin Rząsa – studiował na wydziale rzeźby na ASP w Krakowie, Warzsawie oraz w VSVU w Bratysłąwie. Mieszka i pracuje w Zakopanem, gdzie wraz z żonąMagdą Ciszewską-Rząsą prowadzi Galerię Antoniego Rząsy. Swoje prace pokazywał m.in w Instytutach Polskich w Berlinie, Bratysławie i Rzymie a także w wielu miastach Europy i Polski. Jest autorem statuetek przyznawanych autorom filmów na Spotkaniach z Filmem Górskim w Zakopanem.


Krzysztof Kokoryn - ukończył wydział malarstwa na warszawskiej ASP (aneks w pracowni filmu animowanego). Swoje obrazy wystawiał w wielu miastach Polski, Europy oraz w Japonii i Waszyngtonie  Projektuje także plakaty (Kazimierz Dolny Lato Filmów 1999, Festiwal Era Nowe Horyzonty 2002 i 2003) i okładki płyty (Trebunie Tutki + Voo Voo-Nootki „Tischner” - uzyskała nominację do Nagrody Fryderyk 2008). Nagradzany na festiwalu wideoklipów Yach Film: w 1999 i w 2000 roku za najlepszą animację (filmy "Wzgórze" i "Zorro" dla zespołu Voo Voo), a w 2001 roku za najlepszy wideoklip dla dzieci (film "Magiczna załoga" dla Yapy i Magicznej Załogi).
Jest autorem logo, plakatów i czołówek odbywających się w Zakopanem Spotkań z Filmem Górskim.

Wernisaż wystawy członków Jury 3. Międzynarodowego Konkursu Fotografii Górskiej Przestrzeń Życia
18.00, Willa Chochlik, ul. Piaseckiego 14
Na wystawie zobaczymy prace trójki konkursowych jurorów.
Jakub Pajewski – przewodniczący jury - ukończył warszawską ASP (wydział grafiki, aneks z malarstwa), jest członkiem międzynarodowej Familji Radjo Varsawa (teatr, muzyka, karnawał) oraz autorem plakatów, zdjęć teatralnych i książek. Należał do koalicji Fotografów „Latarnik”. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, głównie we Francji.
Magdalena Ciszewska-Rząsa, absolwentka ASP w Warszawie (wydział rzeźby). Mieszka i pracuje w Galerii Antoniego Rząsy. Współorganizatorka, wraz z portalem internetowym „Latarnik”, Festiwalu Fotografii Czarno-Białej w Zakopanem. Autorka cyklu fotograficznego Zakopane. Miasto, współautorka (z J. Sokołowskim) albumów Antoni Rząsa. Prace oraz Adres.
Zbigniew Ładygin, dziennikarz, fotograf, taternik i grotołaz. Szef Wydawnictw TPN, autor wielu artykułów o tematyce krajoznawczej. Jego zdjęcia publikuje prasa codzienna oraz periodyki o tematyce krajoznawczej i podróżniczej.

Spotkanie z Piotrem Pustelnikiem – Góry i partnerzy
19.30, Restauracja Biesiadna, Pl. Niepodległości 1
Alegoryczno - ironiczna opowioeść o ludziach, z którymi przyszło mi się wspinać, którzy stanowili o mojej edukacji górskiej i nie tylko. będzie jak w czeskim filmie:"Trochę smiesznie, trochę strasznie" ale z pewnością wesoło.

Wspólny wieczór
21.00, Restauracja Biesiadna, Pl. Niepodległości 1


Piątek, 11.09.2009

Pokaz filmów dla dzieci i młodzieży, zajęcia warsztatowe
9.00-12.00, TPN, Rondo Kuźnickie

BLOK 3 filmów konkursowych
10.00 – 13.00, Kino Sokół, ul. Orkana 2
10.00 Rozmowny śpioch Słowacja 34’
10.35 Ostatni Mohikanin Polska 14’
10.50 Himalajskie zaćmienie Włochy 52’
11.40 Acopan Tepui – Góra Bogów Niemcy 43’
12.25 Dzień pełen bólu Iran 20’

BLOK 4 filmów konkursowych
14.00 – 18.00, Kino Sokół, ul. Orkana
14.00 Na krawędzi USA 60’
15.00 Granica Iran 10’
15.10 Świat Gastona Rebuffata Francja 52’
16.00 W ciszy śniegu Holandia 14’
16.15 Poza ścianą Włochy 34’
16.50 Goleszowo W. Brytania 34’
17.25 7 ścian, 7 kontynentów Hiszpania 40’
– Antarktyka, Zerua Peak

Spotkanie z Jasiem Melą – najmłodszym zdobywcą biegunów
12.00, TPN, Rondo Kuźnickie
Jan Mela (ur. 30 grudnia 1988 w Gdańsku) – polski polarnik, najmłodszy w historii zdobywca bieguna północnego i bieguna południowego i jednocześnie pierwszy niepełnosprawny, który dokonał takiego wyczynu. Założyciel fundacji "Nowe Horyzonty", pomagającej osobom niepełnosprawnym.W 2004 roku wraz z Markiem Kamińskim, Wojciechem Ostrowskim oraz Wojciech Moskalem wziął udział w projekcie „Razem na biegun” i w ciągu jednego roku zdobył oba bieguny. W roku 2008, wraz z innymi niepełnosprawnymi, stanął na szczycie Kilimandżaro.

Wystawa Tatry – czas odkrywców oraz spotkanie tematyczne z Wojtkiem Szatkowskim
16.00, Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich, ul. Koziniec 8

Jubileuszowa wystawa „Tatry – czas odkrywców”, zorganizowana w oparciu o gromadzone w Muzeum Tatrzańskim przez 120 lat kolekcje, przypomina, jak rozwijało się poznanie Tatr, i czym one były dla wielu pokoleń Polaków od pierwszej połowy XIX wieku do początków XX wieku.


Spotkanie z twórcami filmowymi i uczestnikami tegorocznej wyprawy na Nanda Devi East w 70 rocznicę pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje. Pokaz filmu archiwalnego z wyprawy w 1939 roku
17.30, Zespół Dworsko-Parkowy TPN w Kuźnicach

Siedemdziesiąt lat temu czterech polskich inżynierów wyruszyło na pierwszą polską ekspedycję w Himalaje. Ich celem była niezdobyta góra Nanda Devi, 7434 m n.p.m., w Himalajach Garhwalu. W skład wyprawy weszli: Adam Karpiński, Stefan Bernadzikiewicz, Janusz Klarner i Jakub Bujak. Drugiego lipca 1939 roku Janusz Klarner i Jakub Bujak stanęli na wierzchołku.
Po siedemdziesięciu latach, dla uczczenia tamtego wyczynu, a także z okazji siedemdziesięciolecia polskiego himalaizmu, wnuk Jakuba Bujaka - Janek Lenczowski zorganizował wyprawę na Nanda Devi East, która została objęta honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i uznana przez Polski Związek Alpinizmu za główną ekspedycję rocznicową.
W skład zespołu weszli: Janek Lenczowski (organizator i kierownik), Narcyz Sadłoń (kierownik organizacyjny), Jarosław Woćko (lekarz), Daniel Cieszyński, Marcin Miotk, Grzegorz Mróz, Rafał Szendzielarz, Paweł Szlachta, Grzegorz Sosiński i Tomasz Walkiewicz. Wyprawa trwała od 20 kwietnia do 7 czerwca 2009 roku.
Wyprawa nie zakończyła się niestety sukcesem. Warunki pogodowe oraz problemy zdrowotne zatrzymały zespół szturmowy na wysokości ok. 6900 m n.p.m., co czyni osiągnięcie polskich himalaistów z 1939 roku jeszcze bardziej godnym podziwu i szacunku.

 

Wernisaż wystawy fotografii Piotra Fudakowskiego
"Szczyty i scenariusze"
17.30, Grand Hotel Stamary, ul. Kościuszki 19

Piotr Fudakowski:

Góry to dla mnie przede wszystkim Tatry. Spędziłem wiele zim w Alpach, podróżowałem po Andach, byłem również w Himalajach, a to, co tam przeżyłem ,za każdym razem zmieniało moje życie. Zawsze jednak wracam do Tatr.
Tatry to miejsce, gdzie wędruję i rozmawiam, chodzę na skiturach i rozmyślam, jeżdżę rowerem i planuję, odpoczywam i odzyskuję siły. Góry są dla mnie przestrzenią inspiracji i refleksji, tutaj rodzą się najlepsze pomysły i podejmuję najważniejsze decyzje. To moje miejsce na ziemi.
Inną moją pasją jest tworzenie filmu, więc wybór przedstawionych tu fotografii łączy się w moich myślach z projektami, w które się zaangażowałem, które zrealizowałem lub do których napisałem scenariusze.
Najchętniej, decyzje dotyczące robienia filmów i realizacji projektów podejmowałbym na szczycie.
Szczyty, w moim przekonaniu, nie wychodzą zbyt dobrze na zdjęciach. Podobnie jak w życiu – ciekawa jest podróż, nie jej kres. Moje zdjęcia robię zawsze "w drodze", czasami ze szczytu. Ze szczytu widzę, skąd przyszedłem, a co ważniejsze – dokąd pójdę dalej.


Wernisaż wystawy fotograficznej zwycięzców 3. Międzynarodowego Konkursu Fotografii Górskiej Przestrzeń Życia

19.30, Zespół Dworsko-Parkowy TPN w Kuźnicach

W cyklu fotografii zatytułowanym Opowieść o deskach i śniegu Bogusław Pawłowski w głównej roli obsadził przestrzeń. Dla niego góry nie zamykają horyzontu, nie mają poszarpa-nej i dramatycznej faktury, nie są kresem - są łagodne, bezkresne, a fotografie sprawiają wrażenie rozciągniętych w czasie, nie ograniczonych formatem. Człowiek, który przybył w góry, jest detalem, ich częścią. Ma prawo tam być, lecz musi znać swoje miejsce w tym górskim świecie, wszech-świecie. W tej górskiej przestrzeni, w której tak bardzo chciałby żyć.Robienie zdjęć to sprawa magiczna. Skąd wiedzieć, kiedy nacisnąć migawkę, jak poznać, że to właśnie ta, a nie inna chwila, że to właśnie to, a nie inne światło. Czy to instynkt, dar, czy przypadek? Odrobina szczęścia czy wytrwałość? Tego często nie wiedzą nawet autorzy.


Prezentacja telewizji francuskiej TV 8 Mont Blanc

20.30, Kino Sokół, ul. Orkana 2


Górskie Kino Nocne

22.00, Kino Sokół, ul. Orkana 2
Pokaz najstarszego zachowanego filmu górskiego (1901 rok!) oraz filmów
archiwalnych z lat 60
• Cervino (Matternhorn), Włochy (1901), 9 min
reżyser nieznany, Włochy, Museo Nazionale della Montagna
Pierwszy film dokumentalny w historii alpinizmu nakręcony na Cervino (Matterhorn). Prekursorskie dzieło, które stało się punktem odniesienia dla wielu następnych obrazów o legendarnym Matterhornie. Po panoramicznych ujęciach doliny w okolicach Zermatt oglądamy zdjęcia z podejścia trójkowego zespołu alpinistów na szczyt po Szwajcarskiej stronie.

• Cervino (Matternhorn), Włochy (1911), 18 min
reżyser: Mario Piacenza, Museo Nazionale della Montagna
Pasja, prowadzi włoskiego reżysera na Cervino (Matterhnorn) gdzie filmuje wejście drogą klasyczną po stronie włoskiej w Valle d’Aosta. Reżyser ukazuje niebezpieczeństwo i grozę zdobywanego szczytu. Film jest kręcony kamerą Ambrosio, pierwszą kamerą produkowaną we Włoszech, która szczęśliwie dociera na szczyt Matternhornu odkrywając przed widzami niezwykłą panoramę z 4478 m n.p.m.

• S.O.S Zinnen-Nordwand, Niemcy (1954) , 10 min
reżyser: Luis Trenker, Archiwum Trento Film Festival,
Czarnobiały film dokumentujący akcję ratowniczą na północnej ścianie Cima Grande di Lavaredo.

• Una Cordata Europea, Włochy (1964), 15 min
reżyser: Lothar Brandler, Archiwum Trento Film Festival
Trzej sławni wspinacze, Francuz Pierre Mazeaud, Niemiec Winfried Ender i Włoch Roberto Sorgato spotykają się w Dolomitach na Tre Cime di Lavaredo. Decydują się wspiąć w jednym europejskim zespole drogą Diretissima, którą jako pierwszy przeszedł sam reżyser filmu Lothar Brandler. Wspinacze tworzą wizję zjednoczonej Europy.
• Góra, Polska (1964) , 14 min
reżyser: Władysław Ślesicki, Filmoteka Narodowa. Historia o nauczycielce, która uczy w szkole położonej wysoko w górach, codziennie pokonując kilkanaście kilometrów drogi.

• Śniegi Grenoble, Włochy (1968), 28 min
reżyser: Jacques Ertraud, J. Jacques Languepin, Archiwum Trento Film Festival
Zimowe igrzyska olimpijskie w Grenoble w 1968 roku były pełne kontrowersji. Były to pierwsze igrzyska transmitowane przez telewizję w kolorze. Film przedstawia zawody w narciarstwie w których startował Karl Schranz. Mistrz skarżył się, że podczas jego startu pewien ubrany na czarno mężczyzna wkroczył na trasę przejazdu. Jury pozwoliło powtórzyć Schranzowi przejazd. Wygrał ale został zdyskwalifikowany, a złoty medal w slalomie przypadł Jean-Claudeowi Killyemu, który zdobył złoto we wszystkich konkurencjach alpejskich.Toini Gustafsson ze Szwecji wygrała dwie konkurencje w narciarstwie biegowym. Zdobyła tez srebro w sztafecie. Rosyjska para obroniła tytuł w łyżwiarstwie figurowym. Włoch Eugenio Monti poprowadził bobslejową dwójkę i czwórkę na najwyższy stopień podium.Film dokumentuje rywalizację i zmagania zawodników w różnorodnych dyscyplinach sportowych. Wynikłe kontrowersje zmuszają do refleksji nad znaczeniem zasad fair play i prawdy w sporcie.
• Fitz Roy the First Ascent of the South-West Buttres, Włochy (1969), 29 min
Reżyser: Lito Tejada Flores, Archiwum Trento Film Festival
W 1968 roku piątka przyjaciół Yvon Chouinard, Doug Thompkins, Chris Jones, Lito Tejeda Flores i Dick Dorworth wyruszają w podróż vanem z San Francisco do Argentyny. Po trzech i pół miesiąca docierają do Patagonii. Pierwsze wejście na południowo – zachodnią ścianę Fitz Roy staje się inspiracją dla pokoleń wspinaczy.

 

Piątek w Bukowinie

Przedpołudnie dla dzieci

Posiady w Szkole Ginących Zawodów, Folkloru i Sztuki Ludowej
Zajęcia warsztatowe: ceramika, malarstwo na szkle, snycerka
10.00 -12.00, Dom Ludowy, ul. Kościuszki 87
Szkoła Ginących Zawodów, Folkloru i Sztuki Ludowej powstała w 1999 r. przy pięknym Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej, by zajmowac się twórczością i kulturą ludową, aby propagowac i pogłębić jej tajniki teoretyczne i praktyczne. Założeniem tego przedsięwzięcia jest ratowanie ginących zawodów, pokazanie młodym ludziom zanikającego piękna, nauka jego tworzenia oraz pomoc w szukaniu korzeni w tradycji wsi.
Dawniej na Podhalu każde dziecko zaczynało życie kulturalne od malowania na szkle , wycinania zdobień na konstrukcjach domów i na domowych sprzętach. Mali chłopcy rodzili się " z kozikiem w ręku". Wszyscy lepili gliniane figurki i garnki a świątki zdobiły przydrożne kapliczki .
Dom Ludowy stał się więc miejscem , które chce aby takie czynności , które budują wrażliwość ludzką nie zginęły.

Pokazy filmów górskich
12.00-13.00, sala kinowa w Domu Ludowym, ul. Kościuszki 87
• Cervino (Matternhorn), Włochy (1901), 9 min
• Cervino (Matternhorn), Włochy (1911), 18 min
• Walczący z górami, Polska (2008), 25 min


Popołudnie dla dorosłych i młodzieży

Posiady w Szkole Ginących Zawodów, Folkloru i Sztuki Ludowej
Zajęcia warsztatowe: ceramika, malarstwo na szkle, snycerka
17.00 -19.00, Dom Ludowy, ul. Kościuszki 87

Górskie Kino Nocne
19.00-21.00, sala kinowa w Domu Ludowym, ul. Kościuszki 87
• Cervino (Matternhorn), Włochy (1901), 9 min
• Cervino (Matternhorn), Włochy (1911), 18 min
• S.O.S Zinnen-Nordwand, Niemcy (1954), 10 min
• Una Cordata Europea, Włochy (1964), 15 min
• Góra, Polska (1964) , 14 min
• Śniegi Grenoble, Włochy (1968), 28 min
• Fitz Roy the First Ascent of the South-West Buttres, Włochy (1969), 29 min

 

Sobota, 12.09.2009

Eliminacje zawodów wspinaczkowych Zako Boulder Power
9.00-16.00, pl. Niepodległości
Zawody organizowane są w ramach 5. Spotkań z Filmem Górskim odbędą się na sztucznej ścianie w Starej Strażnicy przy ul. Orkana, koło kina Sokół. Tegoroczna edycja zawodów zyskała prestiżową rangę zawodów wchodzących w skład Pucharu Polski 2009 w boulderingu.
Po eliminacjach i finale nastąpi wręczenie cennych nagród oraz impreza integracyjna w klubie Ampstrong (ul. Jagiellońska 19). Tegorocznymi sponsorami zawodów jest: PZA, Urząd Marszałkowski w Krakowie, TOPR oraz firma Mountain Hard Wear. Przygotowaniem zawodów i ułożeniem boulderów zajmie się ekipa Transformatora.
Formuła eliminacji - open

Pokaz filmów dla dzieci i młodzieży – rodzinne oglądanie
10.00-12.00, TPN, Rondo Kuźnickie

Zawody dla dzieci i młodzieży w Parku Linowym pod Skocznią
12.00-16.00, Park Linowy Gugu, Park pod Skocznią


Nieskończenie, ponad wszelkie marzenie. U źródeł fotografii górskiej.

Wystawa najstarszych fotografii górskich oraz pokaz najstarzsego filmu górskiego Cervino (Matternhorn), Włochy (1901) ze zbiorów Museo Nazionale della Montagna w Turynie.
9.00 – 10.00, Muzeum Stylu Zakopiańskiego, Koliba, ul. Kościeliska 18

BLOK 5 filmów konkursowych
10.00 – 12.00, Kino Sokół, ul. Orkana 2
Francuskie przedpołudnie
10.00 Śladami lisa Francja 52’
10.50 Berhault Francja 69’

BLOK 6 filmów konkursowych
12.30 – 16.30, Kino Sokół, ul. Orkana 2
12.30 Góra Św. Eliasza Austria 100’
14.10 Walczący z górami Polska 25’
14.35 Korzenie Szwajcaria 19’
14.55 Drewniany dywan Iran 20’
15.15 Aria (Powietrze) Włochy 29’
15.45 Wagonik Szwajcaria 7’
15.50 Bhutan – w poszukiwaniu szczęścia Słowacja 33’


Spotkanie z Bartkiem Solikiem - Dhaulagiri. W cieniu Białej Góry

12.00, TPN, Rondo Kuźnickie

23 marca 2009 roku siedmiu ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wyruszyło w Himalaje, aby zdobyć Dhaulagiri - siódmy szczyt Ziemi, wznoszący się na wysokość 8167 m n.p.m. Ośmiotysięcznik zwany Białą Górą to szczyt wymagający i rzadko atakowany, przedostatni zdobyty przez człowieka. Ratownikom towarzyszy Bartek Solik, fotoreporter i dziennikarz radiowy, który w Himalajach realizuje autorski projekt "Dhaulagiri - w cieniu Białej Góry"

 

Spotkanie z uczestnikami wyprawy na Dhaulagiri w 100 rocznicę powstania TOPR
13.00, TPN, Rondo Kuźnickie
W tym roku przypada setna rocznica utworzenia Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Aby ją uczcić, zorganizowano wyprawę TOPR na Dhaulagiri (8167 m n.p.m.). W jej skład weszło 7 ratowników TOPR: Ryszard Gajewski (kierownik), Maciej Pawlikowski, Roman Mazik (lekarz), Grzegorz Bargiel, Edward Lichota, Rafał Mikler i Tomasz Witkowski.
Wyprawa polskich ratowników nie zakończyła się sukcesem – doszli do wysokości 7400 m n.p.m. i z powodu złej pogody i dużych ilości śniegu musieli się wycofać. Cieniem na wyprawie położyła się również tragedia, jaką była śmierć wybitnego polskiego himalaisty Piotra Morawskiego.
O wyprawie opowiedzą jej uczestnicy.


GALA

17.00, Kino Sokół, ul. Orkana 2
• ogłoszenie wyników konkursu filmowego i wręczenie nagród
• prezentacje powarsztatowe filmów i fotografii
• spotkanie z filmoznawcą - prof. Krzysztofem Kozłowskim
O filmach nagrodzonych i wyróżnionych.
• pokaz filmu nagrodzonego Grand Prix


Finał zawodów wspinaczkowych

19.00, pl. Niepodległości


Pokaz Filmu Tsotsi (Thug), RPA, Wielka Brytania 2005, 94 min
Spotkanie z producentem filmu Piotrem Fudakowskim

20.30, Kino Sokół, ul. Orkana 2
Piotr Fudakowski, choć jest Brytyjczykiem, na każdym kroku podkreśla swoją polskość. Ma zresztą dwa domy: w Londynie i w Kościelisku koło Zakopanego. Jego rodzice pochodzą z Warszawy, do Anglii wyjechali po wojnie. Tam też urodził się Piotr. Kiedy miał 18 lat, po raz pierwszy przyjechał do Zakopanego i od tamtego czasu często tu bywa.
Dzięki jego pomocy i pośrednictwu w Lipnicy Wielkiej na Orawie powstał ośrodek rehabilitacji dzieci chorych na białaczkę, nad którym pieczę przez dziesięć lat sprawowała brytyjska fundacja księżnej Sarah Fergusson.
Film Tsotsi to wstrząsający obraz życia na przedmieściach Johannesburga. Opowiada o młodym i bezwzględnym gangsterze Tsotsi (w języku getta słowo to oznacza „kandydat” lub „gangster”), który zabija przypadkową kobietę, kradnie jej samochód, nie zauważając, że w środku jest dziecko... Akcji towarzyszy mocna i dynamiczna muzyka kwaito.


Wspólny wieczór
22.30, Klub Ampstrong, ul. Jagiellońska 18

 

Niedziela, 13.09.2009

Wycieczka bez programu – górska wycieczka w stylu retro
z przewodnikami i muzyką (we współpracy z Muzeum Tatrzańskim i TOPR)
10.00-19.00
„Wycieczki bez programu” pomysłu Tytusa Chałubińskiego
Jednym z najznamienitszych spośród ówczesnych turystów tatrzańskich był Tytus Chałubiński (1820-1889), nazywany z racji znajomości gór „królem Tatr”. Chałubiński rozwinął, podpatrzony u ks. Stolarczyka, styl wielodniowych wypraw w Tatry w towarzystwie wielu przewodników tatrzańskich i swoich przyjaciół. Nazwał je „wycieczkami bez programu”, bo dopiero w górach wybierał cel wyprawy, w zależności od pogody, fantazji i umiejętności uczestników. Tak opisał nastrój tych wypraw: „...Idziemy systematycznie, wolno, ale za to z bardzo krótkimi odpoczynkami. Prawie o zachodzie słońca jesteśmy dobrze nad granicą lasów, w długiej, już prawdziwie alpejskiej dolinie, wiodącej do przełęczy zwanej „Polskim Grzebieniem”. Nie troszczymy się wiele, że wieczór zapada. Droga wprawdzie długa, ale dobrze znajoma, nawet bardzo wygodna; zresztą mamy jakąś szansę oświetlenia księżycowego, choć niebo nie zupełnie jest czyste. W najgorszym razie, na przypadek ciemności lub niepogody, będziemy nocować gdziekolwiek bądź, byle jeszcze w krainie kosodrzewiny. Mamy namiot, zapasy, orkiestrę i śpiewaków, a powietrze „Wirchów” już czarodziejski wpływ swój wywiera”( Tytus Chałubiński, Sześć dni w Tatrach, w: „Pamiętnik Towarzystwa Tatrzańskiego”, 1879, s. 49). Chałubiński chodził w góry z wieloma góralami, „rasowymi” przewodnikami tatrzańskimi jak Jędrzej Wala, Maciej Gąsienica-Sieczka, Szymon Tatar, Wojciech Roj i innymi, ale zabierał także „chłopów pod torbę” – liczną grupę tragarzy wysokogórskich oraz muzykantów, ze słynnym Bartłomiejem „Bartusiem” Obrochtą na czele. Towarzyszył mu też w tych wyprawach Jan Krzeptowski Sabała, który wieczorem, przy huczącej watrze, miał w zwyczaju grać na „złóbcokach”, a następnie, ku uciesze gości, opowiadać różne tatrzańskie legendy i swoje wspomnienia myśliwskie. Górale chętnie tańczyli przy watrze, a zdarzyło się kiedyś, że słynnego „zbójnickiego” zatańczyli specjalnie dla Chałubińskiego na Lodowym Wierchu. Nocowano w czasie tych wypraw zwykle przy ognisku, w tatrzańskich kolebach, albo pod gołym niebem. Nic dziwnego, że te romantyczne wyprawy Chałubińskiego miały liczne grono zwolenników, których „jegomość Ałubiński”, jak zwykli mówić o nim górale, zabierał latem w góry.
Chałubiński bywał z góralami na większości odwiedzanych w tym okresie szczytów tatrzańskich. Miał też „żyłkę” rasowego taternika i szukał w górach swoich własnych, a wcześniej nie uczęszczanych lub rzadko odwiedzanych, dróg skalnych (tekst: Wojciech Sztkowski)

  Pokazy filmów nagrodzonych w konkursie filmowym
5. Spotkań z Filmem Górskim

11.00, 16.00, 19.00, Kino 5D, ul. Ogrodowa


Prawa Człowieka w Górach - prawa dzieci w Ameryce Południowej.
Pokaz filmów i spotkanie (Enrica Colusso)
14.00, Hotel Górski na Kalatówkach
• Kolumbijskie ABC, reż. Enrica Colusso, 2007, 60’
Głęboko poruszający obraz życia małej społeczności kolumbijskiej na terenach podlegających całkowitej kontroli oddziałów paramiliteres. Historię konfliktu poznajemy przez pryzmat dzieci, które dorastając w górskiej wiosce są stawiane przed bardzo trudnymi wyborami. Podążając za jednym z uczniów lokalnej szkoły i bohaterem filmu, poznajemy brutalną rzeczywistość i mechanizmy, które napędzają falę przemocy w Kolumbii.
• Diabelska Kopalnia, reż. Richard Landkani i Kief Davidson, 2005, 90’
Historia dwóch nastoletnich chłopców pracujących w boliwijskich kopalniach srebra na górze Cerro Rico (Bogata Góra). Przez pryzmat dzieci poznajemy świat pobożnych katolików, którzy w ciemnościach kopalni zrywają więzy z Bogiem. Jak wiele innych dzieci żyjących na zboczu góry w skrajnym ubóstwie, muszą przyjąć na siebie zadania dorosłych i pracować żeby przeżyć i zapewnić sobie edukację. Szkoła otwiera przed nimi bardzo nikłą nadzieję na wyrwanie się przeznaczeniu w kopalniach srebra opanowanych przez diabła, który decyduje o losie każdego kto wchodzi do kopalni.

Wystawa fotografii Z Peruwiańskich Andów
Autorka Weronika Maria Czapla uczestniczyła w projekcie Students of International Development udzielającym pomocy społeczności andyjskiej w Peru.
10.00-19.00, Willa Orla, ul Kościeliska 50


Przyjęcie - 5 urodziny Spotkań z Filmem Górskim
20.00, Cafe Tygodnik Podhalański, ul. Kościuszki 3

Równolegle:
Dodatkowe pokazy filmów konkursowych
Restauracji Biesiadna, Pl. Niepodległości 1
Czwartek, 16.00 – 23.00, BLOK 1 i BLOK 2
Piątek, 16.00 – 22.00, BLOK 3 i BLOK 4
Sobota, 11.00 – 16.00, BLOK 5 i BLOK 6

 

 

« Powrót

 

ZAKOPANE ZAPRASZA