Seprator graficzny

Znajdź na stronie

Seprator graficzny

Miasta partnerskie

Poprad Saint Dies Siegen
Poprad

  Saint-Die-
Des-Vosges

Siegen
Sopot Stryj Vysokie Tatry
Sopot Stryj Vysoké Tatry
     
Kontakt Załatw sprawę Struktura Urzędu Przetargi, konkursy

Aktualności

 

2009-09-10

Dług wdzięczności i pamięci

Dług wdzięczności i pamięci

"Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki")! Zapraszamy do wparcia petycji skierowanej do polskich posłów nowej kadencji w Parlamencie Europejskim. Podpis można złożyć elektronicznie. Tekst petycji dostępny jest pod adresem: http://www.petycje.pl/4376. Listy z dopiskiem: "Przypomnijmy o Rotmistrzu" można kierować także na adres tradycyjny: Michał Tyrpa, Fundacja Paradis Judaeorum, ul. Kobierzyńska 66/14, 30-363 Kraków. Wsparcie petycji przez obywateli naszego kraju z pewnością zwiększy szanse na ustanowienie 25 maja Europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, o co uczestnicy akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu" zabiegają od początku 2008 roku.

www.witoldsreport.blogspot.com, www.michaltyrpa.blogspot.com

Rotmistrz Witold Pilecki to legendarny żołnierz podziemia z okresu II wojny światowej. W 1940 roku przedstawił swoim przełożonym plan przedostania się do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, w celu zebrania od wewnątrz informacji wywiadowczych na temat funkcjonowania obozu i możliwości zorganizowania ruchu oporu. W tym czasie niewiele było wiadomo o warunkach panujących w obozie. Podczas łapanki 19 września 1940 pozwolił aresztować się Niemcom (w bloku przy Al. Wojska Polskiego 40), by dostać się do obozu w Oświęcimiu i zdobyć informacje o panujących w nim warunkach. Do obozu trafił w nocy z 21 na 22 września 1940 roku, wraz z tzw. drugim transportem warszawskim. Jako „Tomasz Serafiński” (więzień nr 4859) był głównym organizatorem konspiracji w obozie. W zorganizowanej przez niego siatce, nazwanej przez Pileckiego ZOW (Związek Organizacji Wojskowej) byli między innymi: rzeźbiarz Ksawery Dunikowski i skoczek narciarski Bronisław Czech.

Po udanej ucieczce z obozu w roku 1943, Witold Pilecki awansuje do stopnia rotmistrza. W czasie Powstania Warszawskiego walczy w szeregach Zgrupowania „Chrobry II”. Po upadku Powstania jest jeńcem oflagu Murnau. Po wyzwoleniu wstępuje do 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. Pod koniec 1945 wraca do kraju. Zostaje aresztowany 5 maja 1947 pod zarzutem prowadzenia działalności wywiadowczej na rzecz gen. Władysława Andersa. Premier Józef Cyrankiewicz, współwięzień z Oświęcimia i świadek jego działalności, odmawia pomocy, prawdopodobnie z chęci przypisania sobie zasług Pileckiego w organizacji obozowego ruchu oporu. Rotmistrz Witold Pilecki w 1948 zostaje skazany na karę śmierci i zamordowany strzałem w tył głowy, w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Do dziś nie odnaleziono Jego grobu.

Fundacja Paradis Judaeorum zwróciła się do władz Zakopanego z propozycją i prośbą o uczczenie pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego poprzez nadanie Jego imienia jednej z zakopiańskich ulic. Komisja Kultury Rady Miasta Zakopane na posiedzeniu 22 maja 2009 roku pozytywnie zaopiniowała ten projekt i przekazała sprawę, zgodnie z kompetencjami, do Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami.

Oprac. Ewa Matuszewska

(EM)

 


 

« Powrót

 

ZAKOPANE ZAPRASZA