2009-07-03
Początek lipca nie zachęca do górskich wycieczek. Podczas weekendu na zmianę przewidywane są przejaśnienia, przelotne opady I całkowite zachmurzenie. Miłośnikom dobrego kina kaprysy pogody mogą pokrzyżować plany, miejmy jednak nadzieję, że seanse Kina Letniego odbędą się bez anomalii atmosferycznych. Nie najlepsza pogoda nie powinna być jednak przeszkodą w skorzystaniu z ciekawych propozycji kulturalnych.
Piątek
W Muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego otwarto wystawę “Fotografia dzikiej przyrody”, którą można oglądać od poniedziałku do soboty w godz. 8.00-15.00.
Miejska Galeria Sztuki im. hr. Władysława Zamoyskiego zaprasza o godz. 17.00 na dwa wernisaże – jubileuszowej wystawy Zakopiańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków “Po stu latach” i malarstwa akwarelowego Marii Kukulskiej (1900-1996).
- O wczesnych plastycznych dokonaniach mojej babci wiadomo tylko tyle, że jako młoda dziewczyna czasem retuszowała i podkolorowywała fotografie w zakładzie pradziadka, a potem, w latach 30., zamalowała gęsi na jakimś domowym obrazie, nieomal przyprawiając dziadka o apopleksję. No i że miała „artystyczną duszę“. Kiedy była już po pięćdziesiątce i jej córka, Barbara Gawdzik - nie dość, że artystka - wyszła za mąż za malarza Tadeusza Brzozowskiego, postanowiła zająć się sztuką profesjonalnie, zapewne - co tu ukrywać - z zazdrości. W ciągu kilku lat udało się jej dopiąć swego: w 1958 została członkiem nadzwyczajnym ZPAP, a cztery lata później zwyczajnym; brała udział w wystawach, kilka razy wystawiała również indywidualnie. Używała przede wszystkim akwareli, a malowanie pozostało jej pasją niemal do końca życia. Była osobą pełną energii, dowcipną, pogodną, bystrą obserwatorką świata (wspaniale potrafiła opowiadać - jakże żałuję, że nie udało się tego utrwalić). Pozostało za to jej malarstwo - kolorowy obraz jasnej strony świata, doprawiony czasem szczyptą melancholii – wspomina Wawrzyniec Brzozowski.
Wieczorem kolejny koncert Międzynarodowego Festiwalu Organowego. W kościele Najświętszej Rodziny przy ul. Krupowki zagrają: Maria Perucka (skrzypce), Roman Perucki (organy) i Łukasz Perucki (skrzypce). W programie koncertu: Johann Sebastian Bach, Antonio Vivald, Cesar Franck, Aleksander Lasoń, Joseph Haydn, Piotr Czajkowski, Grażyna Bacewicz i Zoltan Gardonyi.
Późnym wieczorem całkowita zmiana nastroju – w Kinie Letnim przy Placu Niepodległości o godz.22.00 “Pulp Fiction” Quentina Tarantino z rewelacyjną rolą Johna Travolty.
Sobota
Dzień można zacząć od wizyty w nowo otwartej filii Muzeum Tarzańskiego przy ul Droga do Rojów 6. Jak powiedziała dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Teresa Jabłońska podczas uroczystości otwarcia, odbyło się ono z pompą. Ulewa nie przeszkodziła jednak gościom, którzy licznie przybyli podziwiać pieczołowicie odrestaurowaną góralską chałupę Gąsieniców Sobczaków, jeden z najcenniejszych zabytków drewnianego budownictwa zakopiańskiego. Mieści się tu obecnie stała wystawa “Styl zakopiański – inspiracje”, z bardzo ciekawą kolekcją etnograficzną Marii i Bronisława Dembowskich, zaprzyjaźnionych ze Stanisławem Witkiewiczem, twórcą stylu zakopiańskiego. Wśród gości byli krewni Marii i Bronisława Dembowskich, z biskupem Bronisławem Dembowskim na czele.
“Sobczakówka” - bo już tak się mówi o nowej placówce muzealnej, jest czynna od środy do soboty w godz. 9.00-17.00, w niedziele w godz. 9.00-15.00.
W “Jasnym Pałacu” przy ul.Kazimierza Tetmajera 24 o godz. 19.00 wystąpi Zespół Muzyki Dawnej “Alla Polacca” z Kolonii: Iwona Leśniowska-Lubowicz (sopran), Paulina Kilarska (klawesyn) i Stanisław Gojny (teorba, arcylutnia igitara barokowa). Zespół powstał w roku 2001. Koncentruje się głównie na wykonywaniu kameralnych utworów wokalno - instrumentalnych, ze szczególnym uwzględnieniem XVII- wiecznej muzyki polskiej, włoskiej i francuskiej.
Wieczór znów pod znakiem X Muzy – w Kinie Letnim o 22.00 “Slumdog – milioner z ulicy”, obsypany Oskarami film Dannyego Doyle, wzruszająca opowieść o Jamalu, mieszkańcu slumsów Bombaju. Osiemnastolatek bierze udział w hinduskiej wersji "Milionerów". Od finałowej wygranej dzieli go ostatnie pytanie, jednak zanim zdąży na nie odpowiedzieć, aresztuje go policja. Funkcjonariusze chcą się dowiedzieć, skąd chłopak może wiedzieć tak dużo. Jamal opowiada prawdziwą historię dzieciństwa, przemocy i miłości swojego życia. To ulica była jego szkołą. Szkołą przetrwania.
Niedziela
Przedpołudnie, jeśli tylko dopisze pogoda, warto spędzić w Kuźnicach, na plenerowej wystawie “Tytus Chałubiński i jego epoka”, przygotowanej z okazji Roku Tytusa Chałubińskiego. Na wystawie są prezentowane rodzinne fotografie Doktora, są też podobizny zakopiańskich przyjaciół , a wśród nich proboszcza ks. Józefa Stolarczyka i kilku przewodników, z którym Tytus Chałubiński wędrował po Tatrach, m.in. Wojciecha Roja. Uzupełniają ją rysunki Walerego Eljasza Radzikowskiego.
W ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Sanktuarium MB Fatimskiej na Krzeptówkach o godz. 20.00 odbędzie się koncert w wykonaniu Marty Misztal (organy) z Hiszpanii i Kazimierza Dawidka (obój) z Niemiec. W programie: Georg Friedrich Haendel, Dietrich Buxtehude, Krystyna Moszumańska-Nazar, Johann Sebastian Bach, Josef Rheinberger, Juan Cabanilles, Eduardo Torres I Francois Devienne.
Kino Letnie zaprasza na “Kochanice króla” w reżyserii Justina Chadwicka. W rolach głównych: Eric Bana (król Hnryk VIII), Natalie Portman (Anna Boylen) I Scarlett Johansson (Maria Boylen). Serial “Dynastia Tudorów” emitowany obecnie w TVP jest znakomitym uzupełnieniem filmowej opowieści o miłości, zdradzie i walce o serce króla, a przy okazji – o koronę Anglii.
Seans rozpocznie się jak zwykle o 22.00.
Tekst: Ewa Matuszewska
Zdjęcia: Marcin Semberecki i Agata Pacelt
(EM)