Seprator graficzny

Znajdź na stronie

Seprator graficzny

Miasta partnerskie

Poprad Saint Dies Siegen
Poprad

  Saint-Die-
Des-Vosges

Siegen
Sopot Stryj Vysokie Tatry
Sopot Stryj Vysoké Tatry
     
Kontakt Załatw sprawę Struktura Urzędu Przetargi, konkursy

Aktualności

 

2014-03-21

Już wkrótce Rubens zawita do Zakopanego!

Już wkrótce Rubens zawita do Zakopanego!

81 grafik Rubensa będzie można oglądać w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem już w lipcu i sierpniu br. Wystawa jest głównym punktem obchodów 25-lecia współpracy z Siegen. Właśnie rusza oficjalna kampania reklamująca to ważne wydarzenie kulturalne w Zakopanem.

Podczas piątkowej konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Zakopane Anna Zadziorko, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem nie bez emocji opowiadała o zbliżającej się wielkimi krokami wystawie. - Jest to pierwsza tak duża i tak prestiżowa wystawa w naszej Galerii i pierwsza tak skondensowana wystawa Rubensa w Polsce w ogóle- mówiła Zadziorko. - Obrazy pochodzą z naszego miasta partnerskiego Siegen i gromadzone są tam od 1937 roku. Zbiory należą do jednych z najwspanialszych w Europie i pokazywane są niezwykle rzadko, tym bardziej cieszymy się z zaszczytu, jaki nas spotkał- dodała dyrektor. Grafiki podzielone są tematycznie na mitologię, religię i portrety. Są ciekawe nie tylko pod względem tematycznym, ale i technicznym. -Trzeba je zobaczyć w oryginale, na papierze z tamtych czasów, żeby docenić kunszt i precyzję wykonania- powiedziała Zadziorko. Wystawę przygotowuje prof. Ursula Blanchebarbe, z Muzeum Regionalnego z Siegen, a aranżację i scenariusz prof. Adam Brincken.

 

Dyrektor MGS-u przyznała również, że Galeria musiała zostać gruntownie wyremontowana, aby rubensowskie grafiki mogły zagościć w jej progach. - Remont trwał w sumie 3 lata i obecnie Galeria spełnia najwyższe normy muzealne. Dzięki temu możemy wypożyczać z innych muzeów dzieła, których wcześniej nie mogliśmy u siebie wystawiać ze względu na brak warunków do ich przechowywania- tłumaczyła.

Miejskiej Galerii udało się pozyskać wielu partnerów, w tym Muzeum Narodowe w Krakowie. Beata Majcher, kierownik Działu Upowszechniania w krakowskiego Muzeum opowiadała o wielu pomysłach, które pomogą rozpromować wystawę Rubensa w Zakopanem. Jednym z nich miałoby być organizowanie tak zwanych vip-tourów. - Chcemy, żeby w każdą sobotę przez okres trwania wystawy Krakowianie mogli zobaczyć wystawę Rubensa- tłumaczyła Majcher. - Najpierw spotykalibyśmy się z określoną liczbą osób w oddziale naszego muzeum Narodowego w Krakowie. Tam po jego zwiedzeniu wsiadalibyśmy do autobusu, który zawiózłby nas do Zakopanego na Rubensa- opowiadała.

Innym pomysłem ma być przygotowanie wspólnej wejściówki do Muzeum Narodowego w Krakowie i Miejskiej Galerii w Zakopanem. Przy okazji kupna biletu na wystawę w Narodowym Muzeum w Krakowie będzie można nabyć automatycznie bilet wstępu na wystawę Rubensa w Zakopanem. - Przejmiemy na siebie rolę takiego pre-promotora wystawy Rubensowskiej. Tradycją naszego muzeum jest organizowania pre-promocji, które znacznie wyprzedzają wydarzenie kulturowe i to będzie nasza rola przy okazji tego wielkiego wydarzenia kulturalnego- podsumowała Beata Majcher.

Wernisaż otwierający wystawę planowany jest na 5 lipca br. Przy okazji wydarzenia odbywać będą się warsztaty, a gości oprowadzać będzie przewodnik. Do dyspozycji będą też duże ilości materiałów edukacyjnych i reklamowych. - Chcemy, żeby zwiedzający mogli się zżyć z wystawą. Naszą ideą jest zrobienie wszystkiego, żeby Zakopane żyło Rubensem przez te dwa miesiące- mówiła Anna Zadziorko.

(pw)

 

« Powrót

 

ZAKOPANE ZAPRASZA