2008-11-12
W sali obrad zakopiańskiego Urzędu Miasta 7 listopada odbyła się sesja naukowa poświęcona profesorowi Oswaldowi Balzerowi w 150. rocznicę urodzin. Organizatorem sesji było Stowarzyszenie Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera. Sesję poprowadziły dr Małgorzata Wonuczka-Wnuk i prezes Stowarzyszenia Małgorzata Gładoch.
Oswald Balzer urodził się 23 stycznia 1853 roku w rodzinie austriackiego urzędnika Franciszka Balzera. Po uzyskaniu doktoratu z prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie przeniósł się do Lwowa, gdzie w 1887 został mianowany profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie Lwowskim.
W 1902 roku reprezentował rząd Galicji w słynnym sporze pomiędzy Galicją a Węgrami o Morskie Oko. Rozprawa ta miała miejsce przed sądem polubownym w Grazu. Wspierany przez wiele wybitnych osobistości, w tym Władysława hr. Zamoyskiego, właściciela dóbr zakopiańskich, wygrał proces i doprowadził do ustanowienia granicy w Tatrach pomiędzy Galicją a Węgrami zgodnej z oczekiwaniami społeczeństwa polskiego. Granica w ustanowionym wtedy przebiegu obowiązuje do dzisiaj.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zabierał głos między innymi w sprawie godła Polski, nazwy dla polskiej waluty (był zwolennikiem złotówki) oraz bronił określenia Rzeczpospolita Polska. W 1921 jako pierwszy przedstawiciel nauki odznaczony został Orderem Orła Białego.
Został pochowany na cmentarzu Łyczakowskim. W uznaniu jego zasług jego imieniem nazwano drogę z Zakopanego do Morskiego Oka, jest również patronem I Liceum Ogólnokształcącego w Zakopanem.
Zobacz zdjęcia z sesji autorstwa Anny Karpiel-Sembereckiej.