2013-05-23
Otwarcie nowej wystawy Muzeum Tatrzańskiego.
W Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich, Droga na Koziniec 8 w sobotę, 18 maja, zainaugurowano nową wystawę Muzeum Tatrzańskiego "Wyprawa. Pośród tatrzańskich i zakopiańskich idei", którą można oglądać do 3 listopada 2013.
Na wystawie przedstawione są rozmaite idee i wyobrażenia, które kształtowały w przeszłości oblicze Zakopanego i Tatr oraz te, które wpływają na ich obecny i przyszły kształt. Osnową fabularną wystawy jest epokowy tekst „Na przełęczy” Stanisława Witkiewicza z roku 1891, a obszarami zainteresowania jej twórców trzy zasadnicze dla tego miejsca przestrzenie: natura, cywilizacja materialna oraz sposoby istnienia ludzi tu żyjących i tych, którzy odwiedzają Tatry i Zakopane.
Organizatorzy wystawy: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem oraz Fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”.
Autorzy scenariusza wystawy: Kuba Szpilka, Maciej Krupa i Piotr Mazik.
Kurator wystawy: Helena Pitoń.
Scenografia i oprawa plastyczna: Jan Wierzejski i Kacper Gronkiewicz
Filmy: Bartek Solik.
Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, Ośrodka Dokumentacji Tatrzańskiej TPN, zdjęcia współczesne wykonali Adam Brzoza i Adam Kokot.
Wystawa jest kolejną inicjatywą Fundacji „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”, która zrealizowała do tej pory wystawę „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości” i wydała książkę pod tym samym tytułem (w 2011 roku), a także zorganizowała w Zakopanem dwie sesje naukowe: „Antropologia, pamięć, historia. Wokół projektu »Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości.«” (2011) oraz „miejsca/nie-miejsca. Nowe topografie, nowe topologie” (2012). Szczegóły na stronie: www.zakopianczycy.eu.
Wystawa sfinansowana została ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Małopolskiego, Miasta Zakopanego, Biura Promocji Zakopanego oraz Fundacji „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”.
Patronat honorowy: Janusz Majcher, Burmistrz Zakopanego.
Partnerzy naukowi: Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz kwartalnik „Konteksty” Instytutu Sztuki PAN.
Zdjęcia: Piotr Korczak
(AP)