2011-11-29
Zapraszamy na konferencję "DZIECKO – RODZINA – SZKOŁA W OBLICZU ZAGROŻEŃ CYBERPRZESTRZENI I ŚWIATA WIRTUALNEGO", która odbędzie się 5 grudnia o godz. 15.oo w Sali Obrad Urzędu Miasta Zakopane, ul. Kościuszki 13. Celem konferencji jest zapoznanie uczestników z najważniejszymi i najnowszymi zjawiskami patologicznymi występującymi w świecie wirtualnym, a będącymi powszechnym zagrożeniem dla ucznia, nauczyciela i rodziny. Konferencja adresowana jest do rodziców, nauczycieli oraz pracowników instytucji pracujących z młodzieżą.
PROGRAM KONFERENCJI
1. Powitanie uczestników konferencji.
2. Prezentacja multimedialna „Refleksje na temat życia”.
3. Od świata natury do cyberprzestrzeni – prof. Józef Bednarek
4. Prezentacja multimedialna „Rozmowa wędrowca z Mędrcem”.
5. Infoholizm (uzależnienie od komputera i Internetu) jako nowe zjawisko społeczno-wychowawcze – dr Anna Andrzejewska
6. Gry komputerowe – zagrożenie dla osobowości, rozwoju i postaw dzieci i młodzieży – dr Anna Andrzejewska
7. Prezentacja multimedialna „My dzieci tamtych rodziców”.
8. Prezentacja wyników badań przeprowadzonych w zakopiańskich szkołach – mgr Marta Marduła, mgr Anna Tylka-Suleja, mgr Rafał Łukaszczyk.
9. Przerwa
10. Patologie społeczne w sieci: m. in. cyberbullying (cyberprzemoc), pedofilia internetowa, samobójstwa w sieci, spotkanie na czacie, bigoreksja – dr Anna Andrzejewska
11. Prezentacja multimedialna „Cztery największe wartości w życiu”.
12. Dyskusja.
Czas trwania konferencji – ok.4 godzin. Uczestnicy otrzymają materiały poglądowe.
Organizatorem Konferencji pod Patronatem Burmistrza Miasta Zakopane jest Gimnazjum nr 2 im. ks. prof Józefa Tischnera w Zakopanem.
INFORMACJE O PRELEGENTACH
prof. dr hab. Józef Bednarek, pedagog, dydaktyk, medioznawca. Pracownik naukowo-dydaktyczny uczelni humanistycznych i pedagogicznych. Autor kilkunastu książek i kilkudziesięciu publikacji, m. in. „Multimedialne kształcenie ustawiczne nauczycieli” 2010), „Przemoc i agresja w sieci - cyberbullying” (2009), „Cyberświat – możliwości i ograniczenia” (2009), „Multimedia w kształceniu” (2006), „Społeczeństwo informacyjne i media w opinii osób niepełnosprawnych” (2005), „Media w nauczaniu” (2002). Organizator i współorganizator wielu konferencji i seminariów naukowych, na których przedstawiał referaty i komunikaty z badań. Kierownik projektów badawczych. Wykładowca wielu szkoleń i warsztatów. Przedmiotem zainteresowań jest świat wirtualny – jego możliwości i zagrożenia.
dr Anna Andrzejewska, pedagog w zakresie edukacji informatycznej i medialnej, ekspert w zakresie zagrożeń cyberprzestrzeni. Pracownik naukowo-dydaktyczny uczelni pedagogicznych. Autorka książek m. in. „Patologie moralne w sieci (2009), „Gry komputerowe i sieciowe. Nasze dziecko w wielkiej sieci” (2009), „Cyberświat – możliwości i ograniczenia” (2009), „(Nie)Bezpieczny komputer. Od euforii do uzależnień”(2008). „Magia szklanego ekranu – zagrożenia płynące z telewizji” (2007), Zajmuje się edukacją medialną, patologiami w cyberprzestrzeni oraz uzależnieniami od mediów cyfrowych. Od lat prowadzi badania związane z wpływem najnowszych mediów na życie dzieci i młodzieży. Uczestniczka międzynarodowych i krajowych konferencji naukowych i sympozjów. Prowadzi szkolenia i warsztaty z zakresu zagrożeń powodowanych przez cyberprzestrzeń. Współtwórca wielu filmów dydaktycznych i aplikacji multimedialnych z ww. obszarów wiedzy. Zainteresowania naukowe dotyczą: pedagogiki, psychologii, edukacji medialnej, cyberprzestrzeni, patologii społecznych.
(AP)