Seprator graficzny

Znajdź na stronie

Seprator graficzny

Miasta partnerskie

Poprad Saint Dies Siegen
Poprad

  Saint-Die-
Des-Vosges

Siegen
Sopot Stryj Vysokie Tatry
Sopot Stryj Vysoké Tatry
     
Kontakt Załatw sprawę Struktura Urzędu Przetargi, konkursy

Aktualności

 

2011-11-09

„Z ziemi polskiej do włoskiej”

„Z ziemi polskiej do włoskiej”

Jest takie powiedzenie – „muzyka nie zna granic”. Okazało się, że nie tylko muzyka, ale również sztuka sceniczna pokonuje barierę językową, kulturową czy geograficzną. Udowodnili to muzycy i śpiewacy podhalańscy, którzy 3 listopada przedstawili w Teatrze Capranica w Rzymie widowisko słowno-muzyczne „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” autorstwa Franciszka Łojasa-Kośli. W spektaklu wzięło udział ponad stu wykonawców z całego Podtatrza. Pomysłodawcą stworzenia widowiska, które upamiętnia życie i dzieło Jana Pawła II, był ks. prałat dr hab. Władysław Zarębczan.


Zaproszenie do Włoch, na ręce starosty tatrzańskiego Andrzeja Gąsienicy-Makowskiego, wystosowała Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka. Spektakl uświetnił czas Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej. Na widowni, oprócz Polonii, zasiedli dostojnicy Watykanu, korpus dyplomatyczny państw europejskich, a także Japonii i Korei, księża i siostry zakonne z rzymskich parafii, przedstawiciele włoskiego świata kultury, dziennikarze i mieszkańcy Rzymu.

Oficjalną delegację z Polski stanowili: senator RP prof. Stanisław Hodorowicz, poseł RP Andrzej Gut-Mostowy, marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa w towarzystwie radnych Sejmiku Małopolskiego – Barbary Dziwisz i Franciszka Bachledy-Księdzularza, starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski w towarzystwie radnych Rady Powiatu Tatrzańskiego – Tadeusza Piszczka i Józefa Szwaba, wiceprzewodniczący Rady Miasta Zakopanego Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego Janusz Majcher, wicestarosta nowotarski Maciej Jachymiak, dyrektor Tatrzańskiej Agencji Promocji, Rozwoju i Kultury Krzysztof Król-Łęgowski i zastępca wójta Gminy Poronin Andrzej Buńda.

Wykonawcy przedstawili wszystkie cztery akty opery (w skróconej wersji) i  wiązankę tańców góralskich na bis. Narratorem był ks. Władysław Zarębczan. Agnieszka Konieczna-Kuk zaśpiewała arię z opery Vittorio Belliniego po włosku. Występ opery góralskiej przyjęto owacyjnie, brawami na stojąco. Na koniec wspólnie zaśpiewano „Barkę”.

4 listopada zespół i osoby towarzyszące uczestniczyli we Mszy Świętej koncelebrowanej przez ks. arcybiskupa Edwarda Nowaka w Bazylice św. Piotra. W homilii arcybiskup wspominał o wielowiekowej obecności Polaków w Rzymie i przywiązaniu do Kościoła. Po mszy nastąpiło procesyjne przejście do grobu Ojca Świętego, gdzie odmówiono modlitwę do błogosławionego Jana Pawła II. Podhalanie odwiedzili też Kościół Polski p.w. świętego Stanisława i zostali przyjęci przez Ambasador RP Hannę Suchocką.

W drodze powrotnej odwiedzono miejscowość Ankona, gdzie znajduje się, drugi co do wielkości po Monte Cassino, cmentarz żołnierzy polskich. Są to żołnierze, którzy polegli w walce o wolność ziemi włoskiej w latach 1943 - 1944. O 2. Korpusie Polskim na Zachodzie i działaniach bojowych polskich dywizji we Włoszech opowiedział Adam Kitkowski. Delegacja złożyła kwiaty na polowym ołtarzu, a dzieci zapaliły znicze. Wspólnie odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”.

Tekst i zdjęcia: Adam Kitkowski
 

« Powrót

Galeria

 

ZAKOPANE ZAPRASZA