2011-05-27
Fundacja Ronalda McDonalda i samorząd Zakopanego zapraszają do udziału w akcji badań USG, która odbędzie się w dniach 14-16 czerwca 2011 roku w Zakopanem, przy Placu Niepodległości. Akcja promuje ultrasonografię jako nieinwazyjną, bezbolesną i bezpieczną dla pacjenta metodę oceny stanu narządów wewnętrznych. USG umożliwia wykrycie wad wrodzonych oraz wczesne zdiagnozowanie wielu nieprawidłowości, także tych o podłożu nowotworowym.
Wiele chorób długo rozwija się nie dając żadnych objawów, ale im wcześniej zostaną wykryte, tym lepiej poddają się leczeniu. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne zdrowych dzieci. Badanie USG pozwala sprawdzić, czy u dziecka nie ma zmian w głównych narządach jamy brzusznej, szyi, miednicy małej. U chłopców dodatkowo bada się jądra. Badanie USG wykonywane przez lekarza specjalistę, wysokiej jakości aparatem umożliwia wczesne wykrycie guzków, torbieli, zwapnień. Jeśli podczas badania uwidocznione zostaną zmiany lekarz kieruje pacjenta na dalszą diagnostykę, by sprawdzić czy stwierdzone w USG nieprawidłowości mają charakter nowotworowy czy nie. Wczesne wykrycie wszelkich zmian pozwala na rozpoczęcie leczenia i nie dopuszczenie do rozwoju choroby.
Jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców i skłonić do wizyty u lekarza lub wykonania badań?
W materiałach na temat profilaktyki Fundacja Ronalda McDonalda zwraca uwagę rodzicom, aby nie lekceważyć żadnych zmian w wyglądzie i zachowaniu dziecka. Już w pierwszym miesiącu życia mogą pojawić się objawy świadczące o zaburzeniach. Należą do nich: drżenie mięśni kończyn, zaciskanie pięści, wysoki ton krzyku, nieregularny oddech, nieprzybieranie na wadze, wzmożone napięcie mięśniowe. Przy przewijaniu, kąpieli niemowląt należy zwracać uwagę na zmiany (zgrubienia) w obrębie brzuszka, szyi, a u chłopców worka mosznowego.
U starszych dzieci objawem niepokojącym jest apatia, senność, powiększenie węzłów chłonnych, częste infekcje. Objawem groźnej choroby może być też nagła utrata zainteresowań, pogorszenie się charakteru pisma, niechęć do szkoły. Nie należy też lekceważyć nagłego spadku sprawności fizycznej dziecka, zmiany sposobu poruszania się, zaburzeń wzroku, czy skarg na bóle w kościach. Sprawdzenia przez lekarza wymagają poranne wymioty i bóle głowy.
Jak zapisać się na bezpłatne badania USG?
W dniach 14-16 czerwca 2011 roku w Zakopanem, przy Placu Niepodległości stanie ambulans Fundacji, wyposażony w dwa gabinety USG. Badania są adresowane do dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Aby zapisać dziecko na badanie wystarczy w dniach od 1 do 3 czerwca zadzwonić pod numer rejestracji 606 674 654 w godz. 8.00-17.00 i zapisać się na badanie. Udział w badaniu bez wcześniejszej rejestracji nie jest możliwy, a liczba miejsc jest ograniczona. Badania są całkowicie bezpłatne, bezpieczne i bezbolesne. Lekarze pracują bez białych fartuchów, by dzieci zobaczyły, że nie każda wizyta lekarska musi wiązać się ze strachem i łzami. Dziecko, które zostanie zapisane na USG nie musi być w żaden sposób przygotowywane do badań.
Program badań Fundacji działa już od 2005 roku, od momentu otrzymania przez Polskę specjalistycznego ambulansu, daru fundacji RMHC z USA. Skorzystało z niego już ponad 18 000 dzieci w całym kraju. Fundacja zawsze stara się pracować we współpracy z partnerami społecznymi, aby Ci, do których trafia projekt, czuli się zaangażowani w jego przygotowanie, w Zakopanem rolę takiego partnera wypełnia samorząd.
(AP)