2011-05-05
To był dzień długo oczekiwany przez miliony Polaków. Papież Benedykt XVI dokonał beatyfikacji Jana Pawła II. Zakopane bardzo uroczyście świętowało to historyczne i radosne wydarzenie. Na Krupówkach otwarto wystawę „Jan Paweł II wśród nas”, a główne uroczystości odbyły się w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach, Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć, ilustrujących zakopiańskie uroczystości związane z beatyfikacją.
W przeddzień beatyfikacji, w sobotę 30 kwietnia, przy Oczku Wodnym na Krupówkach wiceburmistrz Mariusz Koperski otworzył wystawę „Jan Paweł II wśród nas”. Zaprezentowano na niej archiwalne zdjęcia Pawła Murzyna, a także zdjęcia z prywatnych zbiorów mieszkańców Podhala. Na planszach obejrzeć można fotografie upamiętniające spotkania mieszkańców Zakopanego z Papieżem – zarówno podczas pielgrzymek do Rzymu, jak i wizyt Ojca Świętego na Podhalu.
Park Fatimski przy Sanktuarium był jedynym miejscem w Zakopanem, gdzie można było obejrzeć bezpośredni przekaz Mszy Świętej z Placu Świętego Piotra w Rzymie. Z możliwości tej skorzystali zarówno mieszkańcy, jak i turyści, którzy pomimo bardzo niekorzystnych warunków atmosferycznych tłumnie zjawili się na Krzeptówkach, by wspólnie przeżywać beatyfikacje polskiego papieża. Transmisję poprzedził występ kapeli góralskiej, pod Sanktuarium zajechała również banderia konna na czele z Marcinem Zubkiem, prezesem Związku Podhalan.
Po południu w Sanktuarium odbyły się główne uroczystości, podczas których odprawiono Mszę Świętą dziękczynną i poświęcono ołtarz Błogosławionego Jana Pawła II, który został wykonany z inicjatywy ŚP. ks. Mirosława Drozdka. Ołtarz, w którym znajdują się relikwie Błogosławionego, został wykonany przez Jana Karpiela, znajdujący się w nim obraz został namalowany przez Dorotę Waberską. Mszę Świętą koncelebrował kardynał Stanisław Nagy, przyjaciel Ojca Świętego. W homilii mówił o związkach Jana Pawła II z Zakopanem i Tatrami, o Jego miłości do tej ziemi. Przypomniał też o spuściźnie, jaką Papież pozostawił w swoich naukach. Uroczystości zakończyły się koncertem organowym Witolda Zalewskiego, któremu towarzyszył Mieszany Chór Katedry Wawelskiej pod kierownictwem Andrzeja Korzeniowskiego.
Tekst: Regina Watycha, zdjęcia: Agata Pacelt i Regina Watycha