2011-05-04
Uroczyste obchody 220 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zgromadziły wielu zakopiańczyków i turystów. Było wprawdzie chłodno, ale na szczęście obyło się bez deszczu. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod Drzewem Wolności przez przedstawicieli władz miasta i powiatu, instytucji, organizacji społecznych i młodzieży. Godną oprawę stworzyły liczne poczty sztandarowe i kapela góralska. Następnie zebrani udali się do kościoła Najświętszej Rodziny, gdzie została odprawiona uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Po mszy pochód, przy muzyce kapeli góralskiej, przeszedł Krupówkami pod Pomnik Grunwaldzki. Tam czekała już banderia konna. Odśpiewano hymn, złożono kwiaty pod Pomnikiem, a przemówienie okolicznościowe wygłosił zastępca burmistrza Mariusz Koperski (zamieszczamy je poniżej). Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Teatru im. Heleny Modrzejewskiej - Grażyna Syrzistie, Joanna Stachoń i Andrzej Czarniecki - zaprezentowali spektakl poetycki, a uroczystość zakończyło odśpiewanie Roty.
Wystąpienie zastępcy burmistrza Mariusza Koperskiego:
Szanowni Państwo,
220 lat temu uchwalono Konstytucję 3 maja, legendarną ustawę zasadniczą, powód do dumy dla naszego narodu na świecie bardziej postępowi od nas okazali się tylko Amerykanie, a w Europie polska konstytucja powstała kilka miesięcy przed francuską. Jednak nie o jakiś wyścig przecież chodziło, ale o sam fakt, że przedstawiciele narodu, posłowie Rzeczypospolitej wybrali wtedy dla Polski drogę chwalebną, że uczynili zdecydowany krok w stronę państwa szanującego wszystkich swoich obywateli. I choć był to zaledwie krok pierwszy i jeden z wielu, które musiały nastąpić, by doprowadzić do powstania nowoczesnego państwa demokratycznego, i tak w sposób szczególny wspominamy ten właśnie dzień, gdyż był kamieniem milowym w naszej historii.
Bo czy jesteśmy dziś w stanie zmierzyć, jaką rolę ten akt odwagi naszych przodków odegrał w budowaniu polskiego patriotyzmu i stworzeniu narodowej tożsamości? Czy potrafimy ocenić siłę inspiracji dla następnych pokoleń trwających w postanowieniu odnawianiu polskiego państwa? Wiemy tylko, dokąd nas ta droga zaprowadziła, do tej właśnie chwili, kiedy możemy tu stać dumni z naszego państwa, ciesząc się z demokracji i wolności obywatelskich.
3 maja 1791 roku stało się coś jeszcze: w ojczyźnie liberum veto, symbolu anarchii i prywaty, znaleźli się ludzie, którzy zrozumieli, na czym polega dobro państwa i jego obywateli. I to jest prawdziwa lekcja historii dla nas 220 lat później – mieć na uwadze i ważyć we własnym sumieniu zawsze to, co tworzy pomyślność całego społeczeństwa.
Członkowie Sekcji "STUDIUM SŁOWA'' Towarzystwa Przyjaciół Teatru im. Heleny Modrzejewskiej zaprezentowali fragmenty spektaklu " BIAŁO CZERWONA", w opracowaniu Tadeusza Staicha (scenariusz i reżyseria) Premiera odbyła się w grudniu 1981 roku. Wykorzystano między innymi teksty: Jana Pawła II, Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Juliusza Słowackiego, Stanisława Wyspiańskiego, Stanisława Witkiewicza i Władysława Broniewskiego