Seprator graficzny

Znajdź na stronie

Seprator graficzny

Miasta partnerskie

Poprad Saint Dies Siegen
Poprad

  Saint-Die-
Des-Vosges

Siegen
Sopot Stryj Vysokie Tatry
Sopot Stryj Vysoké Tatry
     
Kontakt Załatw sprawę Struktura Urzędu Przetargi, konkursy

Aktualności

 

2010-10-01

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości

Burmistrz Miasta Zakopane uprzejmie informuje, że na mocy ustawy z dnia 25 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości /Dz.U. nr 175 poz.1459 z późn. zm./ oraz wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 26.01.2010 r. sygn. akt K 9/08 /Dz. U. z 2010 r. Nr 21 poz. 109/ użytkownicy wieczyści gruntu stanowiącego własność Gminy Miasto Zakopane mogą składać wnioski o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności nieruchomości oraz, na podstawie art. 4 ust. 8, ubiegać się o 90 % bonifikatę od opłaty za przekształcenie.


Z wnioskiem o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości bezpośrednio do Burmistrza Miasta Zakopane mogą występować osoby, które posiadają odrębną własność lokalu i są współużytkownikami wieczystymi części działek stanowiących własność Gminy Miasto Zakopane.
Niezbędne załączniki do wniosku:

- aktualny odpis księgi wieczystej lokalu,
- kserokopia aktu notarialnego ustanowienia odrębnej własności lokalu lub kupna lokalu.


Osoby, które nie są współużytkownikami wieczystymi części działek, które stanowią własność Gminy Miasto Zakopane, a posiadają spółdzielcze prawo lub własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego pozostającego w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej, występują do Burmistrza Miasta Zakopane z wnioskiem o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości za pośrednictwem Zakopiańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Zakopanem.
Niezbędne załączniki do wniosku:
- zobowiązanie się do pokrycia opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.


Informujemy Państwa, że na podstawie art. 4 ust. 8 ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości osoby fizyczne, których dochód miesięczny na jednego członka rodziny w gospodarstwie domowym nie przekracza przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, mają prawo do wystąpienia do 8 sierpnia 2011 r. z wnioskiem o udzielenie bonifikaty w wysokości 90% od opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności nieruchomości.
W przypadku budynków wielo mieszkaniowych z wnioskiem o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności muszą wystąpić wszyscy współużytkownicy wieczyści działki.

Jakie są korzyści wynikające z przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności?

1. Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości następuje na podstawie decyzji administracyjnej.
2. Wraz z przekształceniem prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości stają się Państwo właścicielami lokalu, do którego „przypisany” jest udział w prawie własności działki, a nie, jak to ma miejsce obecnie, w prawie użytkowania wieczystego gruntu.
3. Wraz z przekształceniem prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności nieruchomości przestają obowiązywać roczne opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu.

(AP)

 

 

 

« Powrót

 

ZAKOPANE ZAPRASZA