2010-04-25
Z inicjatywy przewodniczącego Komisji Oświaty Marka Donatowicza, Rada Miasta Zakopane na sesji 22 kwietnia 2010 roku przyjęła stanowisko w sprawie nauczania historii i wiedzy o społeczeństwie. Radny Marek Donatowicz konsultował swą inicjatywę z posłem na Sejm RP Andrzejem Gutem Mostowym, który przekazał interpelację w tej sprawie na ręce minister Katarzyny Hall. Zakopiańscy radni liczą na to, że ich stanowisko zostanie wzięte pod uwagę w pracach nad reformą oświaty.
Stanowisko Rady Miasta Zakopane z dnia 22 kwietnia 2010 roku:
Jesteśmy w trakcie wdrażania kolejnej reformy oświaty. Zaniepokojeni jej założeniami, pragniemy zwrócić uwagę opinii publicznej na plany, związane z nauczaniem historii i wiedzy o społeczeństwie we wszystkich typach szkół. Historia jest przedmiotem szczególnym, niosącym ogromny ładunek emocjonalny i wychowawczy, stanowi też najważniejszy element dziedzictwa narodowego, kształtujący postawy patriotyczne.
Planowana reforma marginalizuje ten przedmiot i w konsekwencji ogranicza wiedzę historyczno-obywatelską młodych Polaków. W szkołach ponad gimnazjalnych, z wyjątkiem klas licealnych o profilu humanistycznym, uczniowie posiadają jedynie wyrywkowa wiedzę, bez możliwości zrozumienia procesu dziejowego. Degradacja przedmiotu „wiedza o społeczeństwie” spowoduje luki w podstawowej wiedzy socjologicznej i prawnej, niezbędnej każdemu światłemu i świadomemu obywatelowi.Ostatnie tragiczne wydarzenia, związane z katastrofą w Smoleńsku, pokazały wielkie pokłady patriotyzmu drzemiące w społeczeństwie. Okazało się, że jest duże zapotrzebowanie na wiedzę historyczną.
„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie…”
(EM)