Seprator graficzny

Znajdź na stronie

Seprator graficzny

Miasta partnerskie

Poprad Saint Dies Siegen
Poprad

  Saint-Die-
Des-Vosges

Siegen
Sopot Stryj Vysokie Tatry
Sopot Stryj Vysoké Tatry
     
Kontakt Załatw sprawę Struktura Urzędu Przetargi, konkursy

Aktualności

 

2010-03-05

VIII Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne w Zakopanem

VIII Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne w Zakopanem

W dniach od 6 do 14 marca Zakopane będzie gościć ponad 700 uczestników VIII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych, którzy przyjadą z 22 krajów z całego świata. Pierwsze powojenne Zimowe Igrzyska Polonijne odbyły się właśnie w Zakopanem w 1986 roku. Kolejne edycje organizowane były w Beskidach- a w tym roku powróciły do zimowej stolicy Polski.

Nieprzypadkowo Zakopane zostało wybrane na miejsce rozgrywania tych Igrzysk- warto podkreślić że właśnie miejscowość u stóp Giewontu jest kolebką polskiego narciarstwa, którego tradycje sięgają przeszło 100 lat. Powstały w 1907 roku pierwszy klub narciarski /SNPTT/ jest najstarszą, działającą niemal nieprzerwanie, polską organizacją tego typu. W 1919 roku utworzono Polski Związek Narciarski /PZN/ i Tatrzański Związek Narciarski /TZN/. Już w roku 1910 w Zakopanem na Hali Goryczkowej przeprowadzono pierwsze międzynarodowe zawody narciarskie, w których wzięło udział ponad 150 zawodników z kilku krajów. W tym samym czasie zorganizowano tu pierwszy konkurs skoków. Narciarstwo klasyczne stało się domeną Zakopanego.

W Zakopanem trzykrotnie odbywały się Mistrzostwa Świata FIS /1929, 1939, 1962/, trzykrotnie Zimowe Uniwersjady /1956, 1993, 2001/, Mistrzostwa Świata i Europy w biathlonie, Mistrzostwa Świata juniorów w biathlonie, Mistrzostwa Świata juniorów w łyżwiarstwie szybkim, kilkakrotnie Puchary Świata w skokach narciarskich, kombinacji norweskiej, biegach i slalomie, Puchary Kontynentalne w skokach narciarskich, Letnie Grand-Prix w skokach na igielicie. Zakopane w dalszym ciągu pretenduje do grona miast organizujących światowe imprezy sportowe, czego ukoronowaniem było zgłoszenie kandydatury miasta do zorganizowania Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku oraz Mistrzostw Świata FIS w Narciarstwie Klasycznym w 2011 i 2013.
Zakopane wspólnie z Polskim Związkiem Narciarskim i Tatrzańskim Związkiem Narciarskim po raz trzeci stara się o przyznanie miastu prawa organizacji Mistrzostw Świata FIS w Narciarstwie Klasycznym w 2015 r. Właśnie na trasach przygotowywanych do tej największej na świecie Imprezy sportowej rozgrywane będą konkurencje klasyczne VIII ŚZIP- biegi i skoki narciarskie.

Zakopane jest także znaczącym ośrodkiem kultury – to kolebka artystycznej cyganerii czasów międzywojennych. Od lat osiedlali się tu i tworzyli wybitni muzycy, pisarze i artyści. Tatry ukochali cieszący się światową sławą polscy laureaci Nagrody Nobla: Maria Skłodowska-Curie, Władysław Reymont, Henryk Sienkiewicz, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska oraz laureat pokojowej nagrody – Lech Wałęsa.
Rdzenna ludność miasta i okolic starannie pielęgnuje kulturę swoich przodków w muzyce, tańcu, śpiewie, zwyczajach i obrzędach, rzemiośle artystycznym, budownictwie i zdobnictwie.
Największym wydarzeniem w dziejach miasta stały się pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II, który od młodzieńczych lat ukochał Tatry, odbywając po nich liczne wycieczki piesze i narciarskie. W Tatrach szczególnie umiłował Dolinę Chochołowską, którą już jako papież odwiedził w 1982 r. Ostatni raz przebywał w Zakopanem przez 3 dni w 1997 roku.

Zakopane jest gotowe na przybycie Polonii. Jak się sami przekonacie pobyt tutaj dostarczy Wam wielu niezapomnianych wrażeń: sportowych i kulturalnych a pobyt w Zakopanem zapadnie w pamięci na długi czas. Podczas Igrzysk po raz pierwszy zmagać się będą hokeiści, biathloniści oraz skoczkowie. Bogaty program sportowy zapewni emocje nie tylko zawodnikom ale i kibicom, którzy na pewno będą wszystkich gorąco dopingować.

Tekst: Zofia Kiełpińska/ Zdzisław Chmiel
 

Załączniki:

« Powrót

 

ZAKOPANE ZAPRASZA