Seprator graficzny

Znajdź na stronie

Seprator graficzny

Miasta partnerskie

Poprad Saint Dies Siegen
Poprad

  Saint-Die-
Des-Vosges

Siegen
Sopot Stryj Vysokie Tatry
Sopot Stryj Vysoké Tatry
     
Kontakt Załatw sprawę Struktura Urzędu Przetargi, konkursy

Aktualności

 

2009-09-24

W hołdzie Marii Curie Skłodowskiej

W hołdzie Marii Curie Skłodowskiej

W roku 2009 przypada 75. rocznica śmierci  Marii Curie Skłodowskiej. Dla uczczenia  tej rocznicy w Passy, we Francji,  odsłonięto tablice pamiątkową poświęconą wybitnej polskiej uczonej. W uroczystościach wzięła udział delegacja z Zakopanego i Kościeliska  - zastępca burmistrza Jan Gąsienica Walczak i sekretarz Miasta Renata Szych oraz przewodnicząca Komisji Kultury Gminy Kościelisko Zofia Leśnik. Inicjatorem odsłonięcia tablicy był senator Ireneusz Niewiarowski. Tablicę zaprojektował i wykonał  artysta rzeźbiarz Janusz Jędrzejowski, wykładający w Zespole Szkól Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem.

 

Pięć lat temu dzieci z Kościeliska z zespołem Poloniarze odwiedziły Passy. Efektem tej wizyty był pomysł umieszczenia pamiątkowej tablicy poświęconej Marii Curie Skłodowskiej w sanatorium, gdzie zmarła. Podczas tegorocznej wizyty samorządowców z Kościeliska i Zakopanego odbyły się rozmowy robocze z tamtejszymi władzami, podczas których zdecydowano o podjęciu współpracy pomiędzy szkołami w Passy, Zakopanem, Kościelisku i Krakowie, polegającej na wymianie grup młodzieży i zorganizowaniu konkursu na temat życia i pracy naukowej Marii Curie Skłodowskiej. Postanowiono  także  czynnie  włączyć się w obchody Roku Chemii (2010) i setnej rocznicy Nagrody Nobla dla Marii Curie (2011).

Maria Curie Skłodowska była związana z Zakopanem poprzez swoją siostrę, dr Bronisławę Dłuską, która wraz z mężem Kazimierzem prowadziła Sanatorium Dłuskich w Kościelisku. Do jej największych dokonań Marii Curie Skłodowskiej należą: opracowanie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków — radu i polonu. Pod jej kierunkiem prowadzono też pierwsze w świecie badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. Dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Nobla za osiągnięcia naukowe. Po raz pierwszy w 1903 z fizyki, wraz z mężem, Piotrem Curie i Henrim Becquerelem za badania nad odkrytym przez Henriego Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości, po raz drugi w 1911 z chemii za wydzielenie czystego radu. Do dziś pozostaje jedyną kobietą, która tę nagrodę otrzymała dwukrotnie, a także jedynym uczonym w historii uhonorowanym nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych.

Tekst: Agata Pacelt
Zdjęcia: Janusz Duda

(AP)

« Powrót

 

ZAKOPANE ZAPRASZA