2009-06-19
Przed 69 laty, 14 czerwca, do obozu koncentracyjnego w Auschwitz przyjechał pierwszy transport Polaków z tarnowskiego więzienia. Transport ten liczył 728 więźniów, wśród których byli żołnierze kampanii wrześniowej i żołnierze ruchu oporu, studenci i gimnazjaliści. Obecnie ten dzień obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci o Polskich Ofiarach Obozów Koncentracyjnych.
W niedzielę 14 czerwca 2009 roku, pod Ścianą Straceń przy bloku 11, odprawiona została przez biskupa diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusza Rakoczego msza ekumeniczna, w której uczestniczyli byli więźniowie i liczne delegacje z Polski, a także z zagranicy. Po mszy pod Ścianą Straceń złożono kwiaty i zapalono znicze. Zakopane reprezentowali zastępca burmistrza Jan Gąsienica Walczak i rzecznik prasowy UM Zakopane Ewa Matuszewska.
Kolejnym wydarzeniem tego dnia było złożenie kamieni pochodzących z różnych miast europejskich, pod murem budynku Wyższej Szkoły Zawodowej. Z tych kamieni, z inicjatywy Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich, powstaje Kopiec Pamięci i Pojednania autorstwa Profesora Józefa Szajny. Również Zakopane dołożyło swój kamień, który wykonał Andrzej Mrowca, rzeźbiarz i nauczyciel Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem..
Po południu delegacja Zakopanego uczestniczyła w uroczystościach związanych z rocznicami wizyt Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Rok 2009 władze samorządowe Wadowic ogłosiły „Rokiem Jana Pawła II Wielkiego”. Z tej okazji w rodzinnym mieście Ojca Świętego spotkali się przedstawiciele miast papieskich. Każda z delegacji przywiozła ze sobą pamiątkowy kamień, z których ma powstać „Pielgrzymia Droga Jana Pawła II po Ojczystej Ziemi”. Również i ten kamień, przywieziony z Zakopanego przez Oświęcim, jest autorstwa Andrzeja Mrowcy.
Tekst: Ewa Matuszewska
Zdjęcia: Adam Machowski i Marek Mordan (Dziennik Polski)
(AP)