2009-12-31
Jeszcze wczoraj przed południem można było mieć nadzieję, że Nowy Rok 2010 Zakopane powita w bieli świeżego śniegu. Po południu pozbyliśmy się złudzeń – przedwiośnie zimą stało się faktem. Mimo to goście dopisali, o czym świadczą zakorkowane ulice w centrum i tłumy gdzie okiem sięgnąć. Zwłaszcza Krupówki są oblegane, jak zwykle 31 grudnia. Jak zwykle również okna wystawowe sklepów zostały zabezpieczone przed rozbawionym tłumem płytami pilśniowymi, co zadaje się być już mocno ugruntowaną tradycją naszego miasta. Fajerwerki strzelają, właściciele drewnianych domów jak zwykle spędzają noc sylwestrową w zaciszu domowym, właściciele zbyt nerwowych psów próbują je uspokajać, w ostateczności godząc się na schowek w szafie, a co bardziej udręczeni szaleństwami noworocznej nocy zakopiańczycy marzą o sylwestrze w deszczu. Drodzy Państwo, pocieszmy się – taka szalona noc jest tylko raz w roku! Damy radę!
2009-12-31
Dni między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem to na drogach Małopolski najgorętszy okres w roku. Złośliwi twierdzą, że dojazd do Zakopanego na sylwestra i powrót po szaleństwach sylwestrowej nocy jest nowym, narodowym sportem ekstremalnym. Aby czas spędzony w trasie nie przyćmił uroków świątecznego urlopu, wszystkich gości odwiedzających w tym okresie Podhale prosimy o bezpieczną jazdę i zachęcamy do zapoznania się z informacją Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na temat czasu przejazdu na trasie Poronin-Skomielna Biała. W przypadku utrudnień proponujemy skorzystać z alternatywnych dróg dojazdu do Zakopanego.
2009-12-31
Na podstawie art. 17 pkt 10 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.) oraz uchwały Rady Miasta Zakopane nr L/510/2006 z dnia 31 sierpnia 2006 r. zawiadamiam o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wraz z prognozą oddziaływania na środowisko dla obszaru urbanistycznego nazwanego: „Furmanowa, Kotelnica, Tatary” stanowiącego obszar w mieście Zakopane o łącznej powierzchni 208 ha, obejmujący osiedla: Furmanowa, Kotelnica, Tatary, Walowa Góra, Bilinówka, w dniach od 8 stycznia do 5 lutego 2010 w siedzibie Urzędu Miasta Zakopane w godzinach pracy urzędu.
2009-12-31
Na podstawie art. 17 pkt 10 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.) oraz uchwały Rady Miasta Zakopane nr L/515/2006 z dnia 31 sierpnia 2006 r. zawiadamiam o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wraz z prognozą oddziaływania na środowisko dla obszaru urbanistycznego nazwanego: „Chłabówka” stanowiącego obszar w mieście Zakopane o łącznej powierzchni 73,53 ha, obejmujący osiedla: Chłabówka Dolna, Chłabówka Górna oraz część osiedla Jaszczurówka w dniach od 8 stycznia do 5 lutego 2010 w siedzibie Urzędu Miasta Zakopane w godzinach pracy urzędu.
2009-12-31
Na podstawie art. 17 pkt 10 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.) oraz uchwały Rady Miasta Zakopane nr VII/79/2007 z dnia 01 marca 2007 r. zawiadamiam o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wraz z prognozą oddziaływania na środowisko dla obszaru urbanistycznego nazwanego: „Zwijacze, Króle, Harenda” stanowiącego obszar w mieście Zakopane o łącznej powierzchni 300 ha obejmujący osiedla: Zwijacze, Króle, Harenda, Łęgi, Spyrkówka, Ciągłówka w dniach od 8 stycznia do 5 lutego 2010 w siedzibie Urzędu Miasta Zakopane w godzinach pracy urzędu.
2009-12-30
Postanowieniem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, 29 grudnia, Ewelina Pęksa została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu wybitnych zasług dla kultywowania tradycji podhalańskiej i osiągnięcia w pracy twórczej. W uroczystości, która odbyła się w domu-pracowni artystki, udział wzięli: dyrektor Biura Kadr i Odznaczeń Kancelarii Prezydenta Barbara Mamińska, senator Tadeusz Skorupa, burmistrz Zakopanego Janusz Majcher, naczelnik Wydziału Kultury i Popularyzacji Zakopanego Joanna Staszak, Małgorzata Wonuczka-Wnuk i rodzina artystki.
2009-12-30
Tak w skrócie można określić drogę życiową Andrzeja Chramca (1859 -1939). Doktor Andrzej Chramiec, pierwszy wójt Zakopanego i pierwszy góralski lekarz, to postać charakterystyczna i ważna dla historii Zakopanego przełomu XIX i XX w. To on był głównym sprzymierzeńcem Władysława hr. Zamoyskiego przy budowie linii kolejowej. Jemu też miasto zawdzięcza modernizację ulic, budowę wodociągów, a także popularyzację Zakopanego jako uzdrowiska.
W dniu 31 grudnia 2009 roku przypada 70. rocznica śmierci Doktora Andrzeja Chramca.
2009-12-30
W Warszawie, 12 grudnia 2009 roku, w Pałacu Staszica odbyło się sympozjum ,,W kręgu doktora Tytusa Chałubińskiego", kończące obchody Roku Jubileuszowego, poświęconego Doktorowi. Sympozjum zorganizowane zostało z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (także inicjatora Roku) przez Instytut Historii Nauki PAN i PTT. Partnerami organizatorów są: Towarzystwo Naukowe Warszawskie, Polskie Towarzystwo Lekarskie, Towarzystwo Lekarskie Warszawskie, Kasa im. Józefa Mianowskiego - Fundacja Popierania Nauki, Pracownia Dziejów Inteligencji Instytutu Historii PAN, Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy oraz Fundacja Pokolenia Pokoleniom.
2009-12-29
Burmistrz Miasta Janusz Majcher 29 grudnia w Urzędzie Miasta Zakopane spotkał się z grupą uczestników Europejskiego Tygodnia Młodzieży Esperanto „Junulara Europa-Semajno”, nad którym objął patronat. Młodzi esperantyści przebywają pod Giewontem od 27 grudnia 2009 do 3 stycznia 2010.
2009-12-29
Burmistrz Miasta Zakopane i Parafie Zakopiańskie serdecznie zapraszają na Festiwal Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych „Dobrze ześ sie Jezu pod Giewontem zrodziył”. Wśród wykonawców, między innymi, Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna. Witold Zalewski (organy) i Jan Karpiel Bułecka z zespołem "Zokopiany". Festiwal będzie trwał od 2 stycznia do 2 lutego 2010 roku.
2009-12-28
Związek Podhalan 30 grudnia, o godz. 15.00, zaprasza do Domu Ludowego w Kościelisku na wernisaż starej fotografii "Dwaj bardzo znani górale - Jan Krzeptowski-Sabała i Bartuś Obrochta". Wprowadzenie do tematu - Józef Pitoń i Adam Kitkowski. Wstęp wolny. Po wernisażu, o godz. 18.00 koncert zespołów góralskich WAŁASI i LASONIE (bilety 20 zł). Na zdjęciu: Bartuś Obrochta.
2009-12-28
Mieczysław Król-Łęgowski, znany zakopiański rzeźbiarz i poeta ludowy, właściciel imponującej kolekcji zabytkowego sprzętu narciarskiego, prezentowanej w przydomowym muzeum, twórca spinek góralskich, wykonywanych według tradycyjnych wzorów, już pomyślał o polskich zawodnikach, startujących w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Vancouver 2010. Zaprojektował bardzo ciekawą, stylizowaną spinkę góralską , której głównym elementem jest pięć kół olimpijskich. Na razie, z braku odpowiednich funduszy, wykonał zaledwie kilka egzemplarzy, przeznaczonych dla skoczków narciarskich. Góralska spinka olimpijska, prezentowana przez polskich zawodników w Vancouver, będzie z pewnością niebanalnie promowała Podhale i Zakopane, a po igrzyskach może stać się oryginalną pamiątką – zwłaszcza, jeśli Polacy odniosą sukcesy.
2009-12-28
Wydział Edukacji, Turystyki i Sportu Urzędu Miasta Zakopane przedstawia kalendarz imprez sportowych dla dzieci i młodzieży, organizowanych przez Wydział w styczniu - marcu 2010, ze szczególnym uwzględnieniem Ligi Szkolnej.
2009-12-23
Święta Bożego Narodzenia zapowiadają się w tym roku bardzo nietypowo. Choć ostatnie dni rozbudziły narciarskie apetyty, na powrót śniegu w najbliższym czasie nie mamy co liczyć. Ostatni tydzień roku upłynie pod znakiem deszczu i temperatur powyżej zera. Tradycyjną wyprawę na Pasterkę w Zakopanem przyjdzie nam więc odbyć w wiosennej scenerii, chyba że wybierzemy się na Wiktorówki. Nabożeństwo w wigilię Bożego Narodzenia, odprawiane w sercu Tatr, to niezwykłe duchowe przeżycie, godne polecenia i zakopiańczykom, i turystom. Imprezy kulturalne organizowane w świąteczno-noworocznym tygodniu z pewnością pomogą w utrzymaniu odświętnego, pełnego ciepłych i serdecznych uczuć nastroju.
1 [2] [3] [4] następna strona »